Lezárult a „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt 2022.06.27. 16:25

Júniusban zárult a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által – partnerségben a szlovákiai Fülek Város Önkormányzatával – az Interreg V-A Program keretében megvalósított „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt.

A projekt kiemelt célja a Novohrad-Nógrád Geopark és a Bükk-vidék Geopark területén olyan új geoturisztikai szolgáltatások kidolgozása és bevezetése, amely az élményszerző turizmus fejlesztésével, turisztikai szolgáltatók együttműködésével, oktatás és szemléletformálás útján biztosítja a helyi értékek kölcsönös megismerését és támogatja a térség gazdaságát.

A projekt részeként Domaháza és Gömörpéterfala (Petrovce) között egy határon átnyúló tanösvény épült 2,5 km hosszan a magyarországi oldalon, 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével és egy pihenőhely kiépítésével.

Megújult a Bükk-fennsíkon az Olasz-kapui tanösvény 7,5 km hosszan, ide 7 db új tájékoztató táblát és 15 db irányjelző oszlopot helyeztünk ki. A Bél-kői tanösvényen a Palabánya területét újítottuk fel, 6 db új állomáspont jelöléssel és 2 db információs felülettel. Ezeken túl a Répáshuta-Rejteki Nagy-körre (10 km) 10-10 db információs táblát és irányjelző oszlopot állítottunk fel, valamint a Rejteki Kis-kör tanösvény (2,5 km) 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével készült el. A Rejteki tanösvényeket 7 db interaktív tábla is színesíti a jövőben. A tájékoztató táblák magyar, szlovák és angol nyelven kerültek feliratozásra.

Ugyanezen projekt keretein belül fejlesztették a Guide@hand elnevezésű túratervező mobilalkalmazást okostelefonra, a két Geoparkról különböző kiadványok – pl. letéphető térkép, brosúra, térkép, tanári módszertani tankönyv és tanulói kézikönyv – készültek el magyar, szlovák, angol és lengyel nyelven.

A pályázat része volt egy túravezető képzés is, amelyen 34 fő szerzett túravezetői képesítést. A továbbképzésen a geológiai értékek megismerése mellett túraszervezői és vezetői ismereteket, továbbá a Bükk-vidék és a Novohrad–Nógrád Geopark kultúrtörténeti és az élő természeti értékeit is megismerték a résztvevők.

A Bükk-vidék Geopark kulturális, örökségturisztikai és geoturisztikai attrakciók helyszíneinek bemutatására szerveztünk egy-egy tanulmányutat egyetemi hallgatók és általános és középiskolai pedagógusok számára, két pilot tréninget turisztikai szolgáltatók részére, két fórumot térségi vezetők és turisztikai szakemberek, szolgáltatók számára, tapasztalatcserére pedig a workshop nyújtott lehetőséget a projektpartnerek részére.

Elkészült a Bükk-vidék Geopark természeti, geoturisztikai és kulturális kincseit bemutató film is "Ahol a kövek mesélnek" címmel.

– A legnagyobb eredménye ennek a projektnek az, hogy együtt tudtunk dolgozni, azonos szemlélettel, azonos célok kitűzésével a szlovák és a magyar oldalon egyaránt. Úgy vélem, ez csak egy állomása a közös tevékenységünknek. Korábban is dolgoztunk már együtt más projekteken, és abban bízom, hogy az elkövetkezendő időszakban ugyanígy folytathatjuk a megkezdett munkát nemcsak partnerségi, hanem akár infrastrukturális fejlesztéssel is, hiszen közös gondolataink, ötleteink máris vannak – mondta Rónai Kálmánné a Szilvásváradon rendezett projektzárón.

Agócs Attila, Fülek polgármestere szerint a határon átnyúló projekt egy "perpetuum mobile", amiben nagyon fontos partnerre leltek a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságban, és köszönik a folyamatos kiállást a geopark és a partnerség gondolata mellett.

A hétfői rendezvény egy közös terepbejárással zárult a Olasz-kapui tanösvényen.

A projekt összköltsége 175.463,2 euro, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

A projekttel kapcsolatos további kérdések az alábbi elérhetőségeken tehetők fel:

Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

3304 Eger, Sánc u. 6. Tel: (36) 422-700; Fax: (36) 412-791; e-mail: titkarsag@bnpi.hu

Kapcsolódó

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:44
Austausch in einen anderen Nationalpark [07.06.2022-12.06.2022]Durch die Freiwilligen vor uns inspiriert, wollten auch wir einen Austausch mit den Freiwilligen aus dem Kiskunság Nationalpark machen. Somit sind wir am Dienstag, den 7. Juni nach Kunpeszér gefahren, ein Ort mit ca. 700 Einwohnern. Wir wurden von den Freiwilligen Lara und Jakob und ihrem Ansprechpartner Csaba abgeholt und mit dem Jeep zum fünf Kilometer entfernten Forsthaus gefahren. Dieses liegt mitten im Wald und dient als Unterkunft, Treffpunkt, um den Arbeitstag zu beginnen und Arbeitsplatz für Aufgaben am Computer. Am nächsten Tag zeigten uns Lara und Jakob die Umgebung und Orte, an denen sie bisher gearbeitet hatten. Im Allgemeinen ist die Region sehr flach und an vielen Stellen auch deutlich trockener als im Bükk. Großflächige Wälder gibt es kaum, die Landschaft ist vorrangig von Graslandschaften geprägt. Diese sind Teil der UNESCO Biosphärenreservate und beinhalten eine große Diversität an Fauna und Flora. Am Nachmittag hat Csaba uns dann noch ihm persönlich wichtige Orte im Nationalpark gezeigt und verschiedene Aspekte des Ökosystems erklärt. Der Kiskunság Nationalpark befasst sich weniger mit Tourismus und deutlich mehr mit dem Erhalt der Diversität. An den nächsten zwei Tagen waren wir unter anderem noch in Kecskemét, haben einen Ort für verletzte Schlangen besucht und haben uns ein Adlernest angesehen. Zwischendurch hat es in Strömen geregnet, weshalb wir drinnen Karten spielten.
Tovább olvasom