Kaktuszok a Mátrában? Kaktuszok a Mátrában! 2023.04.27. 23:05

Meghökkentő felvetés? Meghökkentő találat! A Kaktuszok a természetben nevű facebook-os csoportban egy lelkes természetvédő („civil”) 2023. január 30-án hozott létre egy bejegyzést, melyben leírta, hogy: „Heves megyében, Gyöngyöspata külterületén, a szőlők mellett is vannak elszaporodva (megj.: kaktuszok, a szerző), elég nagy kiterjedésben.”

A bejegyzéshez csatolt koordináták alapján a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának tagjai, Urbán László és jómagam területszemlét tartottunk, melynek során szomorúan konstatáltuk: a kivadult kaktuszok bizony a Mátrában is megjelentek. A szemrevételezés alapján úgy véljük, hogy a medvetalp kaktusz (Opuntia sp.) zöldhulladékkal kerülhetett ki a területre, ugyanis más, már elszáradt növényi hulladékot is találtunk a telepek közelében.

Ennek okán felkerestük Dr. Kelemen Andrást, a Szegedi Tudományegyetem kutatóját, aki a Kiskunságban invazívan terjedő kaktuszokkal (medvetalpkaktuszok (Opuntia spp.), kötélkaktuszok (Cylinropuntia spp.) foglalkozik évek óta. Nagy szükségünk volt András tudására és szakértelmére, hiszen a Kiskunságban sajnos már évek óta „kaktusz-helyzet van”, így Ők a kaktuszokkal való harcban már tapasztaltak, mi ebben a témában még gyerekcipőben járunk (eddigi szerencsénkre, hirtelen jött balszerencsénkre).

Andrástól megtudtuk, hogy:

- ha még télen/kora tavasszal irtjuk ki az állományt, akkor mindenképpen vissza kell térni a nyár második felében, mert a leszakadó szártagokról könnyen újrasarjad a növény, illetve az apró csíranövényeket gyakran elsőre nem könnyű észrevenni;

- mechanikai irtás esetén vasvillával érdemes kifordítani a növényeket a földből;

- a föld alatt is lehetnek szártagok, amikről újra sarjadhat a növény, így mechanikai irtás esetén ezeket ki kell gereblyézni;

- vegyszeres irtás esetén medallonnal célszerű leecsetelni a szártagokat.

Mivel a területen főként szőlők, gyümölcsösök és kaszálók vannak, így a vegyszer esetleges talajba, illetve talajvízbe mosódásának, majd az emberi fogyasztásra szánt terményben annak felszívódásának megelőzése érdekében kollégámmal a mechanikai irtást választottuk.

Elsődleges feladatunkként fel kellett keresnünk a gyöngyöspatai Polgármesteri Hivatalt, személy szerint Hevér Lászlóné polgármester asszonyt és Dr. Balogh-Pap Orsolya jegyző asszonyt. A tényállásokat végigvéve a Polgármester Asszony késedelem nélkül megadta számunkra a Hivatal tulajdonában álló úton található kaktusztelepek eltávolítására az engedélyt.

Az irtás első felére 2023. március 13-án került sor. A munka viszonylag egyszerűnek és gyorsnak tűnt, ám fél óra elteltével meglepetés ért bennünket. A kaktuszokról a földből való kifordításuk közben apró, szőrszerű képletek, sörték szakadtak le, melyek a ruhák szövetén átbújva a csuklónkba, nyakunkba, hasunkba, combunkba és bokánkba álltak bele, mint száz és száz apró szilánk, igencsak megnehezítve, megkeserítve és lelassítva a munkát. Naiv gondolat volt, hogy a nagy tüskék elkerülésével megmenekülünk a szúrásoktól. Ez volt a kaktusz bosszúja.

Az elsőre viszonylag kis kiterjedésű telepek igencsak nagynak bizonyultak, így további eszköz (vödör, láda, kád) hiányában két részletben tudtuk csak eltávolítani a kaktuszokat.

A következő razzia 2023. március 17-én volt. Ezúttal gyorsabban, ügyesebben és szúrásoktól mentesen sikerült eltávolítanunk a korábban megmaradt telepeket.

A begyűjtött kaktuszokat egyelőre a Harkály Ház udvarán depóztuk le, további sorsukat a kazán kellemes melegére fogjuk bízni.

Természetesen a telepekből a pontos fajmeghatározás érdekében mintát is vettünk, amelyet Andrásnak fogunk eljuttatni.

Ezúton is köszönjük Dr. Kelemen Andrásnak a szakmai segítséget, illetve Hevér Lászlóné polgármester asszonynak és dr. Balogh-Pap Orsolya jegyző asszonynak az eltávolításhoz szükséges engedélyezést! Reméljük, hogy a későbbiekben is számíthatunk az együttműködésükre!

Fotók: Urbán László és Zsupos Vivien

Kapcsolódó

2022/1. - 5. Ipolytarnóc: our stay in the wilderness

2022/1. - 5. Ipolytarnóc: our stay in the wilderness

2022.08.23. 15:40
Ipolytarnoc; Unser Aufenthalt im Nirgendwo[26.5.2022- 5.6.2022.; 28.6.2022.-7.7.2022]Während unseres Freiwilligendienstes wohnten wir insgesamt einen Monat in Ipolytarnóc, einmal Anfang Juni und einmal Anfang Juli. Das Visitorcenter gehört nicht direkt zum Bükk Nationalpark wird aber vom Direktorat mitverwaltet. Wir wohnten in einem der Gästehäuser am Waldrand und hatten immer mal wieder pelzigen Besuch durch den dort lebenden Kater. Unsere Arbeit war etwas anders als im Direktorat, wir saßen nicht im Büro sondern waren meist draußen unterwegs. Bevor wir nach Ipolytarnóc fuhren gab uns Balázs Excel Tabellen über verschiedene Wanderpfade rund um Ipolytarnóc. Unsere Aufgabe war die Pfade abzulaufen, die Infotafeln mit einem GPS-Gerät zu markieren und alles mit Fotos festzuhalten. Anschließend trugen wir alle Auffälligkeiten in den Tabellen zusammen. Eine weitere unserer Aufgaben war etwas sehr besonderes, Ipolytarnóc ist für seine Fülle und Qualität an Fossilien bekannt und noch ist längst nicht alles freigelegt. Wir durften die Ausgrabungen weiterführen und uns selbst als Archäologen versuchen. Die Arbeit machte viel Spaß aber natürlich war auch die Umgebung traumhaft schön. Unsere Unterkunft befand sich mitten im Wald, was wir durch kleine Ausflüge und Spaziergänge nutzen Während unseres zweiten Aufenthaltes fand die Reevaluation statt, mehr dazu können sie im Blogeintrag „Hoher Besuch in Ungarn“ lesen.
Tovább olvasom