Kaktuszok a Mátrában III. – A Cserteri vár felszabadulása 2025.04.14. 13:00

A Pásztó-Hasznos település határában fekvő, Várhegyen található Cserteri (Hasznosi) várat vélhetően emberi betelepítés útján idegenhonos kaktuszok lepték el. Az információ a Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz (BNPI) lakossági bejelentés formájában jutott el, amit ezúton is köszönünk.

Mint ahogy arról korábban hírt adtunk: a területet Dr. Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója mérte fel, mely során négy kaktuszfajt azonosított be:

- Cylindropuntia imbricata,

- Opuntia fragilis,

- Opuntia macrorhiza és

- Opuntia phaeacantha.

Védett érték: sárga kövirózsa (Jovibarba hirta) a vároldalban. Fotó: Zsupos Vivien

Az értesítést követően igyekeztünk a lehető leghamarabb beszerezni a szükséges – részben hatósági – engedélyeket. Mivel a felmért területek mindegyike magánkézben van, ezért elsődlegesen a tulajdonosok írásbeli hozzájárulására volt szükségünk, majd ezt követően kellett a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának (a továbbiakban: Hatóság) engedélyét megkérnünk, ugyanis a Cserteri vár 1951 óta régészeti-, míg 1958 óta műemlékvédelem alatt áll.

A magas fűben nehezen lehet észrevenni egy-két kaktusz telepet. Opuntia phaeacantha. Fotó: Zsupos Vivien

A Hatóság kiadott hozzájárulásában kötelezte a BNPI-t, hogy a munkálatokat csak régészeti felügyelet mellett végezheti el, mivel a területen korábban nem történt régészeti feltárás, illetve megjelölte a Dornyay Béla Múzeumot (a továbbiakban: Múzeum), mint illetékes szervet.

A kaktuszok elterjedési területe a Hasznosi vár oldalában a kezelés előtt.

A BNPI ennek a kötelezésnek eleget téve megrendelte a Múzeumtól a régészeti felügyeletet a tevékenységhez.

A munkát Szolnoki Tamás, a Dornyay Béla Múzeum régészének felügyelete mellett végeztük. A csapat egy része a kaktuszok kiszedéséről, míg másik része a kaktuszok háti puttonyokban való lehordásáról gondoskodott. Fotó: Urbán László

A kaktuszokat 2025. március 22-én távolítottuk el a területről, amelyben a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-je volt segítségünkre. Az önkéntesek fontossága itt is jól megmutatkozik, ugyanis az utánfutónk színültig telt kaktusszal, mintegy 1,575 m3-nyi kaktuszt szedtünk ki a közreműködésükkel!

A Dornyay Béla Múzeum önkéntese fémkeresővel kereste a régészeti leleteket. Körülötte a sziklagyep-sztyepprét mozaik látható. Fotó: Urbán László

A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet és értékes leletre bukkant: egy 14-15. századi, szív mintás veretet talált, mely feltehetően könyvet vagy övet díszített. A tárgy a Múzeum régészeti gyűjteményébe került.

Szív mintás, 14-15. századi veret. Fotó: Urbán László

Sajnos a munkánk itt még nem ért véget. Az elkövetkezendő években utóellenőrzéseket kell tartanunk, mely során szemrevételeznünk kell a területet, hogy a kiszedett telepek helyén nem sarjadnak-e újra a nem kívánt növények. Amennyiben igen, úgy injektálásos vegyszerezés útján fogjuk azokat kezelni, hogy a terjedésüket megakadályozzuk.

A csapat. Fotó: Urbán László

Hálával tartozunk a Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-jének, hogy szabadidejüket feláldozva, fáradságot nem ismerve tettek egy jó ügy érdekében!

Köszönjük a területek tulajdonosainak, hogy hozzájárultak a munka elvégzéséhez, Szolnoki Tamás régésznek a régészeti felügyelet során nyújtott segítségét, valamint a felmérésben és meghatározásban elévülhetetlen érdemeket szerző Dr. Kelemen Andrásnak az együttműködést!

Kapcsolódó cikkek:

Kaktuszok a Mátrában? Kaktuszok a Mátrában!

Kaktuszok a Mátrában II. – A Cserteri vár ostroma

Kapcsolódó