Life4OakForests - Természetvédelmi kezelési eszközök a Natura 2000 tölgyesek biológiai sokfélesége szerkezeti és összetételi növeléséhez.
1.1. A projekt közvetlen célja:
A közösségi jelentőségű tölgyes élőhelyek (Magyarországon :91G0 - Pannon-gyertyános tölgyesek, 91H0 – Pannon molyhos tölgyesek, 91I0 – Euro-szibériai erdősztyepp-tölgyesek, 91M0 – Pannon- cseres tölgyesek; Olaszországban: 91AA – Keleti-fehér tölgyesek) biológiai sokfélesége csökkenésének megállítása, a folyamat megfordítása a természetvédelmi oltalom alatt álló Natura 2000 területeken, ökológiai szemléletű természetvédelmi erdőkezelési módszerekkel.
1.2. Résztvevő partnerek:
- vezető partner: Ente di gestione per i Parchi e la Biodiversita-Romagna, Olaszország
- további támogatott partnerek: Bükki NPI, Duna-Ipoly NPI, Balaton-felvidéki NPI, MTA Ökológiai Kutatóközpont, WWF Magyarország, Érmelléki Természetvédelmi és Turisztikai Egyesület,
1.3. Megvalósítandó természetvédelmi célú kezelési tevékenységek:
- Referenciaként a természetes tölgyerdő paramétereinek meghatározása és annak alapján egy természetvédelmi kezelési útmutató elkészítése elsőként a pályázati partnerek, majd más erdőkezelők részére, illetve ennek publikálása.
- A nemzeti parkok kezelésében lévő 19 hazai és 5 olasz projekt területen, összesen 2066 hektáron Natur2000 tölgyes erdők rehabilitációja történik, ez a projekt leghangsúlyosabb része, ebből a Bükki NPI által elvégzendő feladatok mintegy 660 hektáron, 10 projekt területen folynak majd:
- a projekt területek tölgyesei szerkezeti összetételének,
- kompozicionális (elsősorban fa- és cserjefaj) összetételük,
- holtfa viszonyaik javításával,
- fán lévő mikroélőhelyek kialakítása,
- az idegenhonos, elsősorban az inváziós (akác, bálványfa) fafajok visszaszorítása,
- külső és belső erdőszegélyek helyreállítása,
- cserjefajok megjelenésének elősegítése,
- a túltartott nagyvadállomány károsító hatásának mérséklése, illetve kizárása érzékeny és természetvédelmi szempontból értékes területrészekről.
1.4. A BNPI további jelentősebb tevékenységei a pályázatban
A BNPI közel 45 hektáron idegenhonos (akácos, fekete fenyves) faállományt alakít át tölgyes élőhellyé. Ezzel együtt jelölő tölgyes élőhelyeket vásárol meg ( a BNPI közel 43 hektárt, az olasz partner közel 40 hektárt) a projekt területeken belül. A természetvédelmi kezelési beavatkozások eredménye egy jól megtervezett faállomány és biotikai monitoringgal kerül kiértékelésre. A tevékenység és az eredmények a szakközönség és a nagyközönség részére bemutatásra és publikálásra kerülnek.
Megjelent cikkek:
https://www.bnpi.hu/hu/hir/tolgyeseink-javitasa-te...