Megérkeztek az első nógrádi fehér gólyák 2020.03.14. 09:07

A tavasz érkezésével költöző madaraink is fokozatosan visszatérnek a Kárpát-medencébe. A fehér gólyák nagy része még úton van, de a napokban néhány példány már megérkezett Nógrád megyei költőhelyére.

Idén először március 10-én Kisbágyon községben figyelhettünk meg az első gólyát Nógrád megyében. Ez a madár rendszeresen korán érkezik meg, az elmúlt évtizedben mindig az elsők között volt és már március 2. hetében általában a fészkén üdvözölhettük. A korábbi években viszont volt még egy nála is korábban érkező gólya, az őrhalmi „Báró”, aki sokszor már február végén megérkezett. Erről a madárról egy jeladó felhelyezése után sikerült kideríteni, hogy a korai érkezésének az az oka, hogy kihagyja a hosszú utat Afrikáig és csak Izraelig vonul, és ott tölti a telet. Könnyen lehet, hogy a kisbágyoni gólya is rövidít, és ezért ér ilyen hamar haza.

Március 11-én a második nógrádi fehér gólya is hazatért Őrhalomba, az Ifjúság úti fészekbe. Március 12-én Mátraterenyén figyelt meg az egyik kolléga egy fészket tatarozó öreg madarat. Március 13-án pedig Endrefalván figyeltük meg a rendszeresen ott költő szlovák gyűrűs hím gólyát.

Kisbágyoni gólya a Bujáki-patak rétjén Kisbágyonban 2020.03.10-én

A tél végi/kora tavaszi időszakban a természetvédők már készülnek a tavasz hírnökeinek fogadására. Ennek első akciója a fészekalap készítés, ezt az MME Nógráddal közös szervezésben valósítottuk meg. Önkéntesek bevonásával szőlő és iszalag indákból fontunk fészekalapot gólyáinknak.

Fészekalapok készítése Baglyaskőn

Ezek olyan helyekre kerültek kihelyezésre, ahol vagy megsemmisült a fészek, vagy új fészek épült, amely alatt még nem volt fészektartó. Utóbbi esetben az áramszolgáltatóval együttműködve február hónapban, illetve március első felében helyeztük ki a tartókat és a fészekalapokat. Idén összesen 19 fészeknél kezdeményeztünk beavatkozást, mely a gólyák fészkelését és az elektromos hálózatok zavartalan működését hivatott szolgálni.

Kapcsolódó

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:48
Besucher aus dem Kiskunság Nationalpark [13.06.2022-19.06.2022]Am Montag, den 13. Juni kamen Lara und Jakob dann mit nach Eger, um ein bisschen was vom Bükk Nationalpark zu sehen. Am ersten Tag bestiegen wir einen kleinen Aussichtspunkt in Szarvaskő und besichtigten das Western Gate Besucherzentrum.Dienstag unternahmen wir eine kleine Wanderung direkt vom Direktorat aus und am Mittwoch zum Tar-kő Aussichtspunkt. Auch für Marie und mich war dies einer der beeindruckendsten Orte, die wir im Bükk gesehen haben. Danach besichtigten wir gemeinsam mit einem Ranger das Plateau und er erklärte uns einiges über die vorkommenden Pflanzen und einen Schmetterling, der weltweit nur in einem sehr kleinen Umkreis auf dem Plateau zu finden ist. Anschließend fuhren wir zu einem sogenannten „Virgin Forest“, einem Wald, der weder von der Forstwirtschaft genutzt werden darf noch von Wanderern betreten. Somit soll der Wald sich ohne jeglichen Einfluss des Menschen entwickeln. Am Donnerstag fand eine Art Evaluation des Observatoriums und umliegender Attraktionen statt. Wir halfen bei der Vor- und Nachbereitung und nahmen an den Führungen teil. Am letzten Tag des Austausches besichtigten wir in Lillafüred die Szent István-Höhle und die Annahöhle. Bei der Szent István-Höhle handelt es sich um eine Tropfsteinhöhle, in der ein bestimmtes Klima herrscht, welches besonders gut für die Gesundheit sein soll. Deshalb ist ein bestimmter Bereich der Höhle für Touristen gesperrt. Hier haben Leute mit verschiedenen Krankheiten die Möglichkeit sich, mit Schlafsack oder Decke, für ca. drei Stunden täglich hinzulegen, um die Heilungsprozesse im Körper zu unterstützen.Nach diesen zwei gemeinsamen Wochen war der Austausch vorbei. In der Zeit konnten wir alle einiges über sowohl den anderen als auch den eigenen Nationalpark lernen.
Tovább olvasom