Lehet-e túl fehér egy sirály? 2025.03.24. 16:00

Aki kicsit is ismeri a minket körülvevő világot vagy legalább látott már tengerparti videókat, az tudja, hogy a sirályok „fehér madarak”. Viszont sokszor még a madarászok többsége sem szentel nekik ennél nagyobb figyelmet, mivel a sirályok egy részének elég bonyolult és nehézkes a fajhatározása. Hátha még fehérebbek is a vártnál!

Nemcsak a barna fejű nászruhás példányoktól, hanem a kép alján látható nyugalmi (téli) tollazatú dankasirálytól is nagyon elüt a “fehér sirály” kinézete

A képen szereplő dankasirály (Chroicocephalus ridibundus) - több száz fajtársával egyetemben - a Hejőpapi melletti kavicsbánya-tavakon pihent meg a tavaszi vonulása során. Jól látható, hogy a többi példánynak a nászruhás dankákra jellemző „csoki színű” feje és szürkéskék, fekete evezőtollakkal rendelkező szárnya van. Neki viszont csak - a csőrén és lábán kívül - a kézevezőin és a szárnya egy részén van némi fehértől eltérő szín, valamint a homlokán található egy kissé bohókásnak tűnő sötét folt. Ezt a színhibát részleges leucizmusnak nevezzük, amely egy részleges pigmenthiányos állapotot takar. De míg egy fekete rigó vagy egy házi rozsdafarkú ezzel igencsak feltűnő tud lenni, addig egy sirály viszonylag jól el tud vegyülni a fajtársai között.

Erre a példányra még találóbbak a dankák népi nevei közül a hógalamb és a vízigalamb elnevezések

A dankasirály magyarországi állománya - az európaihoz hasonlóan - egyre fogyatkozik, aminek köze lehet mind a szaporodó-, mind pedig a táplálkozó területeik elvesztéséhez. Egykor ezek a madarak a szántókon és gyepeken található rovarokkal, férgekkel etették fiókáikat, de ma már szinte csak a szeméttelepeken keresik a mindennapi betevőjüket. Többek között ezért is fontos a hazai természetes élőhelyeink, köztük az indokoltnál sokkal kevesebbet emlegetett, némiképp alábecsült fontosságú gyepterületeink védelme. Hazánkban a dankasirály védett, pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Szemből látva talán még furcsább a kinézete ezzel a csízekre, zsezsékre emlékeztető sötét homlokfolttal

Mivel egy általában kevéssé kedvelt fajcsoport a sirályoké (sokszor agresszívabbak, élelmesebbek még a ragadozó madaraknál is), ezért szeretettel ajánljuk régebbi, hozzájuk kapcsolódó írásainkat is:

https://www.bnpi.hu/hu/hir/vajon-szeretik-e-a-siralyok-a-tesztat

https://www.bnpi.hu/hu/hir/vissza-a-szemettelepre

https://www.bnpi.hu/hu/hir/vissza-a-szemettelepre-2

A LIFE IP GRASSLAND-HU projekt célja a füves élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése. A LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt az Európai Unió LIFE Programjának támogatásával valósul meg. További infó: http://www.grasslandlifeip.hu)

Balázsi Péter
Balázsi Péter
természetvédelmi őr

Kapcsolódó

2023/1 1. Sziasztok!

2023/1 1. Sziasztok!

2023.04.19. 14:34
Hallo zusammen! Mein Name ist Hanna und ich bin die neue Freiwillige der Organisation kulturweit aus Deutschland. Ich werde bis Ende August dieses Jahres in Eger bleiben. Hier sind ein paar Fakten über mich: Aufgewachsen bin ich in einem kleinen Dorf namens Trautmannshofen in Bayern, das in der Nähe der Stadt Neumarkt in der Oberpfalz liegt. Die nächstgrößere Stadt ist Nürnberg (Vielleicht habt ihr schon mal davon gehört.) Im Februar bin ich 23 Jahre alt geworden. Zusammen mit meinen Eltern wohne ich noch in Trautmannshofen. Mein älterer Bruder Lukas wohnt in Neumarkt. In meiner Freizeit bin ich gerne draußen, gehe wandern oder fahre mit dem Fahrrad. Außerdem lese ich gerne spannende Romane oder Krimis und gehe an den Wochenenden mit Freunden aus. Nachdem ich 2016 meinen Realschulabschluss gemacht habe, habe ich eine Ausbildung zur Industriekauffrau bei der örtlichen Öko-Brauerei "Neumarkter Lammsbrau" gemacht. Seit 2019 war ich bei der Thule GmbH in Neumarkt im technischen Kundendienst tätig. Nun war es Zeit für ein neues Abenteuer! Da ich schon immer mal für eine gewisse Zeit im Ausland arbeiten wollte, nutzte ich die Gelegenheit und bewarb mich für den Naturfreiwilligendienst bei kulturweit. Glücklicherweise wurde ich angenommen und mir wurde angeboten, den Freiwilligendienst im Bükk-Region Geopark in Eger, Ungarn zu absolvieren. Ich habe das Angebot angenommen und bin nun glücklich und neugierig, welche Erfahrungen dieser neue Lebensabschnitt für mich bringen wird!
Tovább olvasom