Vissza a vadonba – uhuk a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzetben 2024.09.19. 16:00
Bár az állatkerteket egyre többen látogatják, még ma sem ismert mindenki előtt az, hogy a bemutatáson, oktatáson kívül természetvédelmi tevékenység is folyik a falaikon belül. Ez a veszélyeztetett állatfajok védelmi programjaiban való részvétel, melyben a hazai állatkertek is jeleskednek.
Iyen, a biodiverzitás megőrzésében kulcsfontosságú szereppel bíró intézmény a Veszprémi Állatkert is, amely egyebek mellett a kis panda vagy a szélesszájú orrszarvú ún. ex situ, tehát természetes élőhelyen kívüli védelmében, szaporító programjában vesz részt. Az egzotikus állatokon túl a hazai élővilág gazdagításán ugyancsak dolgoznak, amit a náluk élő uhu pár ez évi fészekaljának szabadon engedése is példáz.
A Veszprémben kelt három fióka a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal történő egyeztetés után, majd a Fővárosi Állatkert repatriáló felkészítését követően, szeptember közepén szállt autóba a VeszprémZOO igazgatója, Török László és természetvédelmi referense, Koloszár Anita társaságában. Úti céljuk a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet egy évtizedek óta üresen álló, tradicionális uhu élőhelye lett, ahol természetvédelmi őrök várták őket. Az egyedi azonosítóval (mikrochippel) korábban jelölt, gyönyörű baglyok az elengedés helyszínén még madárgyűrűt is kaptak, hogy aztán szárnyra kelve elkezdjék önálló és szabad életüket.
Az uhu (Bubo bubo) Magyarország legnagyobb baglya, változatos élőhelyeken, sziklás erdőkben, kőbányákban, újabban folyómenti ligeterdőkben él. Egész évben területhű, táplálékában a hörcsög, a vándorpatkány és a madarak a meghatározóak, de más bagolyfajokat is előszeretettel zsákmányol. Hazai állománya egy hosszú mélypont után az utóbbi években kissé erősödni kezdett, jelenleg 70-80 pár körüli. A közúti gázolás és az áramütés veszélyezteti leginkább. Magyarországon fokozottan védett állat, egyedenkénti természetvédelmi értéke 500.000 Ft.
Reméljük, a kiengedés eredményeként patakvölgyekkel szabdalt erdőrengetegünkben újra rendszeresen halljuk majd az uhuk fenséges huhogását!
Fotók: Bartha Csaba