Védelemben a kácsi fantom 2022.01.18. 22:54

A Bükk déli lábánál fekvő Kács településen található Európa egyik legértékesebb, Magyarország legkülönlegesebb vízicsiga-élőhelye.

A forrásban élő négy csigafajból egy a világon egyedül itt él (kácsi patakcsiga), egy faj elterjedése a Bükkre és a Gömör-Tornai karsztra korlátozódik (tornai patakcsiga), két másik faj (fekete bödöncsiga és a folyamcsiga) Kácson kívül mindössze három helyen él a világon.

Foglalt nyílt vízű forrás, amely a védett és fokozottan védett, valamint az új csigafaj tenyészőhelye

Kácsi patakcsiga (Bythinella thermophila): A fajt 2015-ben fedezték fel a kácsi langyos vízű forrásban. Ez az endemikus faj egyedül ebben a forrásban él.








Fekete bödöncsiga (Theodoxus prevostianus): Csak a Kárpát-medence langyos vízű forrásaiban élt.

Élőhelyei, különösen az utóbbi évtizedekben, rohamosan eltűntek, elsősorban a vizek hasznosítása (ivóvíz, fürdő) miatt. Kácson kívül a világon mindössze három másik forrásból ismert (két forrás Bécs mellett, egy forrás Szlovéniában). Hazánkban a tatai fényes-forrásokból a bauxitbányászat okozta karsztvíz-csökkenés pusztította ki. További élőhelyei a Bükkben voltak, Miskolctapolcáról, Diósgyőrből, Sályról a múlt század közepén – második felében tűnt el, amikor élőhelyeit teljesen átalakították. Sályba sikerült visszatelepíteni néhány éve, de az az élőhely rendkívül instabil és sérülékeny. Fokozottan védett faj.




Tornai patakcsiga (Bythinella (Sadleriana) pannonica): Kizárólag a Bükk és a Gömör-Tornai-karszt forrásaiban élő endemikus faj, többnyire hideg vizekben fordul elő, de a langyos vizekben is megfigyelhető. Legnagyobb bükki állományai az elmúlt száz évben estek áldozatul a források átalakításának. Védett faj.






Folyamcsiga (Fagotia acicularis thermalis): a folyamcsiga thermalis alfaja kizárólag a Kárpát-medence langyos vízű forrásaiban élt. Állományainak sorsa hasonló volt a bödöncsigáéhoz, mára azzal megegyező mértékben szorult vissza. Hazánkban ma kizárólag Kácson él, de azon kívül ez is csak Bécs környékén és Szlovénia területének néhány forrásában található. Védett faj, indokolt a fokozottan védett státusz.





Az egyedülálló forráscsoport, a különleges élőhely és a felbecsülhetetlen értékű csigafauna biztonságba helyezése érdekében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság saját finanszírozásból megvásárolta a Kácsi fürdő néven ismert ingatlancsoportot.

Itt található a Kácsi Vízfő, tucatnyi hideg és langyos forrással

A terület hidrológiai, hidrogeológiai szempontból kiemelkedő jelentőségű. A nem karsztos térszínből kiemelkedő karsztrögök és nem karsztos térszínek határán, tektonikai törésekhez köthetően lépnek ki a vizek felszálló forrásokként. Néhány méterre, a szomszédos ingatlanon az ÉRV működtet egy hideg forrásra települt, lakossági ivóvízellátást szolgáló vízkivételi kutat.

Kácsi források (BNPI)

Különlegesség, hogy a jelenleg is álló épületegyüttes főépülete a langyos vízű Tükör-forrás fölé épült. Az épület bal oldalán lévő boltív alatti ajtó vezet a házban található fürdőmedencéhez, ahol a foglalt, nyílt vízű langyos forrás középen bukik a felszínre.










A bencések több mint 300 éven át tanítottak és gyógyítottak ezen a helyen

A terület kultúrtörténeti szempontból is rendkívül érdekes. 1248-1549 között Bencés Monostor működött itt, a szerzetesek gyógyító és tanító tevékenységet folytattak az itteni meleg vízű források és gyógyfüvek használatával.

Emlékül azoknak a bencés szerzeteseknek, akik 1248-1549 között KACH-on, a Monostor tagjaiként az itt feltörő Tükör-forrás langyos vizének és a környék gyógyfüveinek használatával hagyományt teremtettek, gyógyítottak, tanítottak. A Pannonhalmi Főapátság, Kács Jövőéjért Egyesület 2004.


A közelmúltban a térség lakói kedvelt fürdőhelyként látogatták


Kácsi patak

A források által táplált Kácsi patak felső részében mind a négy csigafaj előfordul. Sajnos a vízfelületet teljesen beborította az inváziós süllőhínár. Ennek eltávolítását a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2021. év augusztusában elkezdte. Jelentős mennyiségű süllőhínárt sikerült kiemelnünk. Előzetes becslések szerint a teljes mentesítés rendszeres eltávolítással előreláthatóan 7 éves folyamatos munkát igényel.

A patak a munka előtt

A patak a tisztítás után

„A fekete bödöncsiga miatt eddig is kiemelt természetvédelmi értéket képviselt a hely, de most, hogy a kácsi fantomra hivatalosan is új fajként tekinthetünk, vitán felül Kács a legértékesebb csigalelőhely Magyarországon.”[1]


[1] Fehér Zoltán A KÁCSI FANTOM Új csigafajt fedeztek fel Magyarországon BY: MÚZEUM 2015. SZE 21.

Kapcsolódó

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:44
Austausch in einen anderen Nationalpark [07.06.2022-12.06.2022]Durch die Freiwilligen vor uns inspiriert, wollten auch wir einen Austausch mit den Freiwilligen aus dem Kiskunság Nationalpark machen. Somit sind wir am Dienstag, den 7. Juni nach Kunpeszér gefahren, ein Ort mit ca. 700 Einwohnern. Wir wurden von den Freiwilligen Lara und Jakob und ihrem Ansprechpartner Csaba abgeholt und mit dem Jeep zum fünf Kilometer entfernten Forsthaus gefahren. Dieses liegt mitten im Wald und dient als Unterkunft, Treffpunkt, um den Arbeitstag zu beginnen und Arbeitsplatz für Aufgaben am Computer. Am nächsten Tag zeigten uns Lara und Jakob die Umgebung und Orte, an denen sie bisher gearbeitet hatten. Im Allgemeinen ist die Region sehr flach und an vielen Stellen auch deutlich trockener als im Bükk. Großflächige Wälder gibt es kaum, die Landschaft ist vorrangig von Graslandschaften geprägt. Diese sind Teil der UNESCO Biosphärenreservate und beinhalten eine große Diversität an Fauna und Flora. Am Nachmittag hat Csaba uns dann noch ihm persönlich wichtige Orte im Nationalpark gezeigt und verschiedene Aspekte des Ökosystems erklärt. Der Kiskunság Nationalpark befasst sich weniger mit Tourismus und deutlich mehr mit dem Erhalt der Diversität. An den nächsten zwei Tagen waren wir unter anderem noch in Kecskemét, haben einen Ort für verletzte Schlangen besucht und haben uns ein Adlernest angesehen. Zwischendurch hat es in Strömen geregnet, weshalb wir drinnen Karten spielten.
Tovább olvasom