
Sikeres fehérhátú fakopáncs felmérés a Tarnavidéken 2025.04.02. 11:57
Március 29-30-án a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Bükki és Börzsönyi Helyi Csoportjai, valamint az MME Harkályvédelmi Szakosztályának részvételével és támogatásával a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) Természetvédelmi Őrszolgálata fehérhátú fakopáncs felmérést szervezett a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzetben, a Vajdavár-hegység déli felén.
A felmérés célja az volt, hogy a felmért területek fehérhátú fakopáncs költő állományáról aktuális képet kapjunk. A területről bár állnak rendelkezésünkre a közelmúltból származó és régebbi szórvány adatok is, átfogó szinkronfelmérésre eddig nem került sor.
A mostani kutatáson 24 tapasztalt madarász vett részt, akik a két terepi nap során 28 fehérhátú fakopáncs revírt találtak. A felmérés további hozadéka egy kígyászölyv, egy vándorsólyom és több uráli bagoly (ebből 3 pár) megfigyelése.
Szombat este Molnár Márton természetvédelmi őr, az MME Harkályvédelmi Szakosztályának fajfelelőse tartott előadást a fehérhátú fakopáncs magyarországi helyzetéről. A felmérők kis csapata vasárnap egy nagyobb vödörnyi gyepi béka petecsomót is mentett erdészeti feltáróút keréknyomából. A mentett petecsomók biztonságos helyre, a közeli Verőlápai-tóba kerültek.
A fokozottan védett fehérhátú fakopáncs (Dendrocopos leucotos) hazánk legritkább harkályfaja, amely erősen kötődik a nagy mennyiségű fekvő és álló holtfát tartalmazó erdei élőhelyekhez. A most felmért területeken (a hazai trendeknek megfelelően) elsősorban az idősebb bükkösökből kerültek elő a költőpárok. Az eredmények alapján feltételezhető, hogy a Vajdavár-hegység még mindig jelentős fehérhátú fakopáncs állománynak ad otthont. Ezen állomány megőrzése a még fennmaradt élőhelyeken nélkülözhetetlenné teszi az erdészeti beavatkozások átgondolását, a faj igényeit hangsúlyosan figyelembe vevő gazdálkodás tervezését.
Köszönjük a felmérők munkáját, a Bükki Helyi Csoport és a Harkályvédelmi Szakosztály támogatását, és különösen köszönjük a Börzsönyi Helyi Csoport képviselőinek, hogy ekkora utat tettek meg annak érdekében, hogy ötvözzük a börzsönyi és bükki tapasztalatokat, együtt kerekedjünk fel és keressük a tarnavidéki fehérhátú fakopáncsok nyomait.
Szerző: Juhász Lilla
Fotók: Juhász Lilla, Szitta Emese, Cserép György