Őserdő szakvezetés 2025.05.28. 09:22

Az előző napok és az éjszaka frissen lehullott csapadéka, valamint az esőre álló, szürke idő ellenére a jelentkezett 40 főből 31 indulásra készen állt a kihirdetett 9:30-as időpontra – így aztán neki is vágott a csapat a hegynek.

A Bánya-hegyről indulva a Török út volt az első megálló, ahol is tájtörténetből kapott némi ízelítőt a társaság, majd a Sátai-lápánál a Kövek vonulatát megcélozva haladt tovább a következő pontig. Itt az erdők és a rájuk gyakorolt, a klímaváltozás előidézte folyamatokba, valamint az ezzel összefüggő és a Bükk hegységet (is) érintő változásokba nyertek a megjelentek betekintést.

A Három-kőn a hegység ki- és a Bükki Nemzeti Park megalakulása, a táj története, valamint a Természetvédelmi Őrszolgálat tevékenysége voltak az érintett tárgykörök. Innét a kilátásra kevésbé vágyók a Zsidó-réten keresztül, míg a kihívásokat jobban kedvelők a Tar-kő érintésével – ahol is a nagyragadozók és az erdőgazdálkodás kerültek fókuszba – jutottak el az Őserdő szélénél megjelölt találkozási pontig.

Innét immár ismét együtt lépett be a társaság a Bükk erdő-szentélyébe, ahol az Őserdő történetéről, növény- és állatvilágáról, illetve emberi kultúra lenyomatairól kaptak ismereteket – s a nap egyik fénypontjaként sikerült nemcsak alpesi gőte-lárvákat, hanem az egyik szülőt is megpillantaniuk.

Visszafelé a Zsidó-rét szegélyét is érintve a valamikori erdészeti kisvasúti nyomvonalon haladt a csapat és szerzett ismereteket a fennsíki rétek, s konkrétan e hely geomorfológiájáról és természetvédelmi jelentőségéről, valamint kapott első kézből információt a Mohos-töbörben zajló klímakutatásról az azt irányító Dobos Andrástól és kollegináitól.

Innét a Kőhátat megkerülve jutott a társaság egy választóponthoz, ahol is a még érdeklődésüket a fizikai megpróbáltatások fölé helyező részük a Kis-kőháti-zsombolyt kereste föl, s nyert betekintést magán a víznyelőn túl a Bükk barlangjaiba és azok élővilágába, míg a csapat másik fele az egyszerű visszaúton indult a Bánya-hegyre.

Végül mindenki - bár kissé megfáradva -, de mindenképp’ élményekkel (és legalább 1-2 kullanccsal) gazdagabban visszaért a kiindulási pontra, majd a szakvezetést lebonyolító természetvédelmi őreink a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság további programjaira történő invitálását követően indult onnét haza.

A szakvezetés résztvevőinek köszönjük, hogy eljöttek erre a Nemzeti Parkok Hetén immár klasszikussá vált szakvezetésünkre – s várjuk Önöket további programjainkra is!

P.S.: Külön szeretnék köszönetet mondani a tempót diktáló Kis Kék Emberünknek, valamint Barati Sándor természetvédelmi terület-felügyelő kollégámnak a sereghajtásért és a fényképekért!

Írta: Bartha Attila, MSc, Nyugat-Bükki Tájegység, tájegységvezető

Bartha Attila
tájegységvezető

Kapcsolódó

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:48
Besucher aus dem Kiskunság Nationalpark [13.06.2022-19.06.2022]Am Montag, den 13. Juni kamen Lara und Jakob dann mit nach Eger, um ein bisschen was vom Bükk Nationalpark zu sehen. Am ersten Tag bestiegen wir einen kleinen Aussichtspunkt in Szarvaskő und besichtigten das Western Gate Besucherzentrum.Dienstag unternahmen wir eine kleine Wanderung direkt vom Direktorat aus und am Mittwoch zum Tar-kő Aussichtspunkt. Auch für Marie und mich war dies einer der beeindruckendsten Orte, die wir im Bükk gesehen haben. Danach besichtigten wir gemeinsam mit einem Ranger das Plateau und er erklärte uns einiges über die vorkommenden Pflanzen und einen Schmetterling, der weltweit nur in einem sehr kleinen Umkreis auf dem Plateau zu finden ist. Anschließend fuhren wir zu einem sogenannten „Virgin Forest“, einem Wald, der weder von der Forstwirtschaft genutzt werden darf noch von Wanderern betreten. Somit soll der Wald sich ohne jeglichen Einfluss des Menschen entwickeln. Am Donnerstag fand eine Art Evaluation des Observatoriums und umliegender Attraktionen statt. Wir halfen bei der Vor- und Nachbereitung und nahmen an den Führungen teil. Am letzten Tag des Austausches besichtigten wir in Lillafüred die Szent István-Höhle und die Annahöhle. Bei der Szent István-Höhle handelt es sich um eine Tropfsteinhöhle, in der ein bestimmtes Klima herrscht, welches besonders gut für die Gesundheit sein soll. Deshalb ist ein bestimmter Bereich der Höhle für Touristen gesperrt. Hier haben Leute mit verschiedenen Krankheiten die Möglichkeit sich, mit Schlafsack oder Decke, für ca. drei Stunden täglich hinzulegen, um die Heilungsprozesse im Körper zu unterstützen.Nach diesen zwei gemeinsamen Wochen war der Austausch vorbei. In der Zeit konnten wir alle einiges über sowohl den anderen als auch den eigenen Nationalpark lernen.
Tovább olvasom