Madarak és Fák 2023.05.10. 11:37

„Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében” - A Herman Ottótól származó idézet 1906-ból való, ekkor vezették be az ő kezdeményezésére Magyarországon és írták írták elő a Madarak és fák napjának megünneplését minden iskola számára.

A Föld napjához hasonlóan a Madarak és fák napjának is az a célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel felhívja a társadalom, különösen a fiatalok figyelmét az őket körülvevő élővilág helyzetére és a természetvédelem fontosságára. Az első ilyen nap óta eltelt évszázadnyi idő alatt az ember hatása, területátalakítása sokszorosára nőtt, ami egyre erősebben veszi igénybe a természeti környezetet. Ez tetten érhető úgy a madarak számának csökkenésében, mint a természeteshez közeli állapotú erdők fogyatkozásában, ezért ma különösen fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a madarak ökológiai szerepére, valamint a fák szénmegkötő képességére, oxigéntermelésére, a párologtatásuk vízkörforgásban megjelenő hatására, a klímaszabályozásukra, az általuk végzett talajképző és talajmegkötő folyamatokra, a bioszféra más elemei számára lakó- és táplálkozóhelyek biztosítására, az emberek számára nyújtott stresszoldó hatásukra és egyéb áldásos hozományukra.



Ezen a jeles napon mi is különös hangsúlyt fektetünk a környezeti nevelésben a természetes erdők és a madárvilág megismertetésére. Egerben a Pásztorvölgyi Iskola felkérésére e témákban foglalkoztattuk a gyerekeket négy állomáson, ahol megismertettük őket az erdők minőségi különbségeivel, a különböző fafajokkal és a hozzájuk kötődő élővilággal, valamint madárgyűrűzési bemutatót tartottunk számukra.

Idén számos oktatási intézmény kereste fel a Nógrádi Tájegység környezeti nevelőjét és természetvédelmi őreit is, hogy előadásokkal, bemutatókkal és foglalkozásokkal együtt ünnepeljük a gyerekekkel a Madarak és fák napját. Tartottunk előadásokat általános iskolás diákoknak, illetve a Vidra Verda is szerepet kapott óvodások körében asalgótarjáni Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpontban. A legnagyobb érdeklődést azonban a Tájegység új lakója kapta, Bere, a Harris Hawk (szalagos álölyv) kapta. Lehetőségünk szerint több óvodába és iskolába is ellátogattunk ezzel a nappali ragadozó madárral, hogy megismertessük a madarak evolúcióját, anatómiai felépítésüket és meghatározó jelenlétüket világunkban.


E hét péntekén a Felsőtárkányi Természetiskola is hasonló foglalkozással várja az előre regisztrált iskolásokat, szombaton pedig a mátrafüredi Harkály Ház fogadja az érdeklődő családokat szakvezetett erdei túrával és madármegfigyeléssel.

Egy jeles nap jó alkalom a figyelem felhívására, de máskor is szükséges beilleszteni természetvédelmet az oktató-nevelő munkába. Ehhez nyújt segítséget a Life4OakForests elnevezésű program során készült "Erdőböngésző - Erdőismereti tananyag kisiskolásoknak", ami foglalkoztatót, óravázlatot és prezentációt is tartalmaz.

Kapcsolódó

2023/1 5. Butterfly studies

2023/1 5. Butterfly studies

2023.07.10. 15:54
Am heutigen Tage durfte ich zwei Ranger und einen aus Deutschland angereisten Forscher (juhuu) in ein Waldstück nahe Kerecsend begleiten. Der Forscher wollte die gefährdete Schmetterlingsart Maivogel (Euphydryas maturna) (Wikipedia-Link für die Interessierten: https://de.wikipedia.org/wiki/Maivogel ;) ) untersuchen, bzw. besser gesagt deren Raupen und Lebensraum.Der Maivogel kommt natürlicherweise in Ost- und Mitteleuropa vor, jedoch nur sehr lokal und die Populationen liegen weit verstreut. Leider ist er, wie so viele Arten, stark vom Aussterben bedroht (unter anderem aufgrund von Lebensraumverlust durch Forstwirtschaft und dem Einsatz von Insektiziden). In Deutschland gibt es beispielsweise nur noch vier verschiedene Populationen. In Ungarn gibt es noch eine etwas weitere Verbreitung (bei der letzten Zählung wurden etwa zwanzig Individuen festgestellt), unter anderem auf dem Gebiet des Bükk Nationalpark Direktorats in der Nähe der Kleinstadt Kerecsend. Aus diesem Grund ist der Forscher extra aus Deutschland angereist, um sich hier ein Bild der Lebensräume zu machen.Wir machten uns also auf die Suche nach den Raupen des Maivogels, welche für gewöhnlich an Eschen und Ligustern zu finden sind. Leider hat das Wetter mal wieder nicht mitgespielt (warum schneit es im April L ??) und die Raupen haben sich alle verkrochen, sodass nicht einmal der speziell darauf trainierte Artenspürhund die Raupen finden konnte.Alles in allem war es jedoch ein interessanter (wenn auch seeehr kalter) Nachmittag, bei dem ich wieder etwas Neues gelernt habe.Zum Abschluss haben wir uns noch bei einem Kaffee aufgewärmt und dann war es Zeit für den Feierabend!
Tovább olvasom