Gravitációs abszolút pont a garázsban? A Nyugati Kapu Látogatóközpontban még ez is van! 2024.08.03. 09:31
A Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark területén található és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által üzemeltetett Nyugati Kapu Látogatóközpont garázsának közepén egy különös betonból készült négyzet látható. Az érdes felületű beton elkülönül a körülötte található csempétől és a gondnok nagy örömére az itt található szerelőaknát is lerövidíti.
A nagyjából 1 m2 alapú terület azonban nem egy leejtett bojler vagy másmilyen nehéz tárgy által okozott sérülés gyors befoltozásának nyoma, hanem a Magyar Gravimetriai Hálózat (MGH) 20 abszolút pontja közül az egyik. Az abszolút gravimetriás pontok, mint ami a felsőtárkányi Nyugati Kapu Látogatóközpontban is található, lehetővé teszik a gravitációs erőtér hosszú távú, nem árapály eredetű változásainak pontos nyomon követését. Az ilyen mérések különösen fontosak a geodéziai és geofizikai kutatásokban, mivel segítenek megérteni a Föld belső dinamikáját és annak változásait. Az abszolút gravimetria segítségével elérhető nagyobb pontosság lehetővé teszi a gravitációs erőtér apró változásainak kimutatását, amelyek fontosak lehetnek például a tektonikai mozgások és a földrengések előrejelzésében. Az abszolút pontok mérési eredményei szolgálnak alapul a nemzeti gravitációs hálózatok számára, és biztosítják azok pontosságát és megbízhatóságát. Ezek az adatok összehangoltak a Nemzetközi Egyesített Gravimetriai Hálózat (UEGN) értékeivel, amelyhez Magyarország 1994-ben csatlakozott. A pontok segítségével lehetőség nyílik a helyi gravitációs változások hosszú távú megfigyelésére, ami kulcsfontosságú a geodinamikai folyamatok megértésében.
1980 és 1995 között az országban 15 abszolút pontot létesítettek nemzetközi együttműködés keretében, mivel Magyarország nem rendelkezik abszolút graviméterrel, amellyel ezeket a pontokat egyedülállóan is be lehetett volna mérni. A felsőtárkányi abszolút pontot 4 másik ponttal együtt 1996 és 2010 között létesítették, ugyanis minél több abszolút méréssel meghatározott értékkel rendelkezünk, annál stabilabb a tényleges referenciaszint egy nemzeti hálózatban. Az állomásokat földrajzilag a lehető legegyenletesebben telepítik, és relatív mérések révén kapcsolják őket a többi MGH bázisponthoz.
Tudjuk, a fent szerzett információk alapján már be is írták a naptárba, hogy minél hamarabb el kell látogatni a látogatóközpontunk garázsába, azonban szeretnénk megkérni Önöket, hogy ne zavarják gondnokunk mindennapos munkáját! Többek között az Ő szorgos munkája teszi lehetővé, hogy felkészülve fogadhassuk látogatóinkat a Nyugati Kapuban, táborozóinkat a Bábakalács Természetiskolában, illetve a természetvédelmi őreink által használt gépek karbantartása és javítása is a műhelyében történik
Aki azonban mindenképpen gravitációs abszolút ponttal szeretne szelfizni, akkor ezt a garázstól mindössze 15 méterre, a látogatóközpont bejárata mellett megteheti! Ide is telepítettek egy pontot, azonban a szabad ég alatt az időjárás miatt nem mindig egyszerű a drága műszerekkel történő mérés, biztosabb megoldás bebújni a garázsba. A szelfi után pedig teljes szívvel ajánljuk a látogatóközpont "Karszt és élővilága" c. kiállítás megtekintését is!
Önöknek van gravimetriai mérőpontjuk a garázsban?!
A Nyugati Látogatóközpont és Bábakalács Természet Iskola nyitvatartásáról itt találnak részletesebb információt:
https://www.bnpi.hu/hu/reszletek/nyugati-kapu-latogatokozpont
A cikkhez felhasznált irodalom:
BME. Fizikai geodézia és gravimetria / 4. A graviméteres mérések kiértékelése, kiegyenlítése, gravitációs hálózatok.
Elérhető itt: http://www.agt.bme.hu/volgyesi/msc_gr_fg/gr-fg_04.pdf
Csapó, G., Koppán, A. The results and works of the latest adjustment of Hungarian Gravimetric Network (MGH-2010). Acta Geod Geophys 48, 9–16 (2013). https://doi.org/10.1007/s40328-012-0001-5 ELTE Geofizikai Tanszék. Gravitációs Kutatómódszer, Alkalmazott földfizika gyakorlat.
Elérhető itt: https://geophysics.elte.hu/gravitacios.pdf