Európai Geoparkok Hete a Palócok Geoparkjában

2024.06.01. 09:00 - 2024.06.02. 17:00

Ipolytarnóci Ősmaradványok természetvédelmi terület és bemutatóhely

1
Európai Geoparkok Hete a Palócok Geoparkjában

A megalakulásának 20 éves jubileumát ünneplő Globális Geoparkok regionális hálózatának tagjai, az Európai Geoparkok tavasz végén, nyár elején minden évben megemlékeznek öreg kontinensünk földtani örökségéről, melyhez 2024. május 18. és június 2. között a 80 évvel ezelőtt védetté nyilvánított Ipolytarnóci Ősmaradványok is csatlakoznak. De a Palóc Geopark szívében, Hollókőn és Szentkúton is lesznek érdekes programok.

A szlovák-magyar, transznacionális Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark sok érdekes programmal ünnepli meg földtani- és kulturális örökségét, hagyományait. Beléptető kapuja a mi Miocén Parkunk, ahol a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakértői által vezetett túrák során érhetők tetten az egykori tengerek és vulkáni katasztrófák nyomai. Földünk dinamikus élete és az éghajlatváltozások mellett az Ősvilági Pompeji legújabb őslénytani felfedezéseivel is megismerkedhetnek a résztvevők a geológiai tanösvényen. De az Európai Geoparkok Hete tiszteletére egyéb speciális, tematikus programokat is szervez a terület, melyeken érdemes részt venni. Pünkösdkor a gyermekes családokra gondolva a kincskeresés, arcfestés és kézműves foglalkozások, fafaragás mellett termelői kirakodó vásárt is tartanak. Óriáspalacsinta, malomkalács és palócgulyás is lesz a Lombkorona kávézónál étkezők számára.

Május 25-én 11 óra 45 perckor a fogadóépülettől induló Miocén Ősvilági tematikus túrán a résztvevők a Pannon-tó bükkábrányi fáitól, a vulkáni katasztrófán keresztül, az őstengeri cápákig búvárkodnak a múltban, átélve az éghajlat változások megpróbáltatásait is. A tematikus túrán csak az előre regisztráltak vehetnek részt (3.000 Ft/fő), a részvételi szándékot az ipolytarnoc@osmaradvanyok.hu email címre május 24-ig beérkezett levélben lehet jelezni.

Június 1-én két kiemelt programot is tartanak az Ősmaraványoknál. A Lombkorona kávézó cápás tavacskája mellett palacsinta - és malomkalács sütés lesz, de:bográcsos palócgulyást és helyi fokhagymás kenyérlángost is kínálnak.

Ekkor lesz a megyei gyermek-vadásznap az őslények birodalmában: természetismerettel és vadászattal kapcsolatos előadások, ügyességi versenyek, kutyásbemutató, íjászat és kézműves foglalkozások mellett a legkisebbek energiáinak levezetésére ugrálóvár is rendelkezésre áll majd. A meghívó részletező plakátja itt tölthető le.

Június 1-jén egész Európában Vulkánnapot tartanak, melynek tradíciója van az Ősmaradványoknál. (Egy előző beszámoló linkje) Ezen a napon a geológiai tanösvényi vezetett túrák és egy speciális tematikus program fókuszál a geopark 20 millió évet felölelő, rendkívül változatos vulkanizmusára A 10 óra 45 perckor az Ősfenyő Belépő fogadóépülettől induló speciális túrán geológiai tanösvényi jeggyel lehet részt venni.

A vezetett program a miocén erdőn keresztül a geológiai tanösvényt, majd a kőzetparki ösvényt érintve érkezik vissza a fogadóépülethez. A kb. 2 óra időtartamot felölelő túra 2,3 km hosszú, könnyű terepi sétát jelent, melyre a limitált létszám miatt az ipolytarnoc@osmaradvanyok.hu email címre május 29-ig írásban előre bejelentkezettek előnyt élveznek.

A Geopark kiemelt sprirituális partnerei közé tartozik Nemzeti Kegyhelyünk. A terület szellemi kisugárzásához a földtani múlt is hozzájárult, nem csoda, hogy a kialakított tanösvények is kitérnek rá.

Sekélytengeri üledékekbe (kalkarenit) vájt remetelakások, különleges geológiai alakzatok és üde vízű források, a természeti értékeket felfűzőn ismertető tanösvény a ferences értékekkel összekapcsolódva különleges élményt adhat a kegyhely egyedülálló környezetének megismeréséhez, melyhez a Digitális Vándor program is rendelkezésre áll, érdemes letölteni az okostelefonra.

Hollókő Ófaluja a Világörökség része, a geopark szívében fekszik. Geoparkunk partnereként palóc örökségünk hű ápolója, számos programmal készül a Geopark Hét pünkösdi forgatagához. Május 19-én, pünkösd vasárnap érdemes lesz a falu utcáin sétálni, egy népviseletes program kapcsán nem akármilyen látvány dobogtathatja meg a női- és férfi szíveket, elég csak az alábbi képre nézni.

Május 20-án pedig Várjátékokat tartanak, az Ófalu fölé tornyosuló Hollókői Vár elfoglalására. Érdemes benevezni rá, mostanában kevés sikerélménye van a magyarnak. Azért fő az óvatosság, nem csupán a puskaporos levegő miatt. Egy kialudt vulkán gyökérzónája a Várhegy andezet telére, melynek tanösvényét a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság alakította ki.

Május 28-án, Baglyaskőn a geopark értékeiről szóló nagyszabású tanulmányi versenyt tartanak a szlovák és magyar általános iskolák felsőtagozatosainak.

De érdemes geoparkunk határain túlra is tekinteni, hiszen az UNESCO Globális Geoparkok összefogásában egy különleges programsorozat és verseny is kezdetét vette a földtani örökségünkhöz és az élő bolygóhoz kapcsolódva, csatlakozzanak hozzá.

GGN versenykihívás 2024

Öreg kontinensünk és a geoparkok emlékezetének ünnepét országunk másik két UNESCO Globális Geoparkjában, a Bakony–Balaton és a Bükk-vidék Geoparkokban is megtartják, érdemes felkeresni honlapjukat.

Kapcsolódó

2022/1. - 9. Tree studies

2022/1. - 9. Tree studies

2022.08.23. 15:57
Baumstudie[28.07.2022]Gemeinsam mit einer ungarischen Studentin haben wir in der letzten Zeit begonnen Bäume auf einer Weide zu tracken und nach einem ausführlichen Katalog zu beurteilen. Im Nationalpark sprechen wir immer von „Veteran Trees“, also besonders alten Bäumen. Bisher kann keiner Abschätzen wie viele es sind, es sind nur recht grobe Angaben von ca. 1000 Bäumen. Jedem Baum ist ein A4 Zettel gewidmet, auf dem erst Daten wie die Koordinaten, der lateinische Name und Maße wie z.B. die Höhe und der Umfang angegeben werden müssen. Für die Ermittlung der Höhe des Baumes wird eine Entfernung von 20m abgemessen. Von dort aus wird mit einem analogen Höhenmesser der Winkel zum Beginn des Stamms und der Winkel zum höchsten Teil der Baumkrone bestimmt. Die beiden Zahlen ergeben gemeinsam die Höhe. Danach kommen 36 Felder in denen unter anderem Angaben über Astlöcher, Kronen- oder Starkastabbrüche, Krankheits- oder Pilzbefall, Moos- und Flechtenvorkommen und Nester, die sich im Baum befinden. Zusätzlich kommen dann noch einmal 15 weitere Felder, wo z.B. nach anderen Bäumen in der direkten Umgebung gefragt wird. Die Aussagen, die wir über die Bäume treffen werden immer mit der Hilfe von für solche Studien angefertigte Kataloge getroffen. So sind in manchen Fällen verschiedene Bilder dargestellt und wir müssen entscheiden, welches dem untersuchten Baum am nächsten kommt. Zusammengefasst ist es eine sehr detaillierte Studie, weshalb wir am ersten Tag auch nur insgesamt 8 Bäume geschafft haben. Mit der Zeit wird man jedoch deutlich routinierter und muss nicht mehr alles erst im Katalog nachschlagen, wodurch die Arbeit deutlich schneller vorangeht. Insgesamt haben wir dennoch nur 60 von den ca. 1000 Bäumen tracken und beurteilen können.
Tovább olvasom