Már a lepkék is jelzik, hogy nagy a baj 2026.07.10. 13:00

A trópusi esőerdőkben sok olyan nappali lepkefaj él, amelyek szinte egész életüket a lombkoronában töltik, csak ritkán ereszkednek le a talajszintre. Ilyen életmódú, erdőkben élő nappali lepke hazánkban viszont nagyon kevés van. Ezek közül az egyik a boglárkalepkék családjába tartozó tölgyfalepke (Neozephyrus quercus).

Kép: Korompai Tamás

Ez a faj szinte mindenhol előfordul Magyarországon, ahol tölgyesek vannak. Ennek ellenére ritkán lehet találkozni vele, mert jellemzően a tölgyfák lombkoronájában tölti az életét. Napos időben a leveleken sütkérezik, ha pedig túl meleg van, a lombozat árnyas részére húzódik. Táplálkozni sem jön le az aljnövényzet vagy cserjék virágaira, hanem a lomkoronában nyalogatja pödörnyelvével a levéltetvek által kibocsátott mézharmatot.

Kép: Magos Gábor

Ritkán megfigyelhető, különleges jelenségnek számít, ha sok tölgyfalepkét láthatunk például egy erdei úton vagy egy kis tisztáson. Néhány nappal ezelőtt Magos Gábor és Molnár Márton természetvédelmi őr kollégáink a Mátrát járva szemtanúi voltak, ahogy tölgyfalepkék pihennek csoportosan az aljnövényzeten, és a még valamennyire nedves talajon. Néhol egy pontból akár 30-40 példányt is sikerült megszámolniuk. Ennek a rendhagyó jelenségnek az oka minden bizonnyal a június végén tapasztalható szokatlanul nagy forróság és szárazság. A fák koronájában a lepkék már nem találtak kellően hűvös helyet és nedvességet, ezért kényszerültek le a talajszint közelébe. Ez még nem tűnik nagy problémának, de egyértelműen jelzi a tölgyesek ökoszisztémájában elindult változásokat. A változások következményeit – amik lehetnek ránk, emberekre nézve is súlyosak – az ökoszisztémák bonyolultsága miatt nem tudjuk előre jelezni. Ezért legbölcsebben akkor cselekszünk, ha a negatív változásokat előidéző környezetterhelő tevékenységeinket megpróbáljuk megszüntetni, vagy legalább mérsékelni.

Kép: Magos Gábor

A tölgyfalepkék szokatlan viselkedése is felhívja a figyelmet a klímaváltozás okozta problémákra, melyek mérséklése a mai kor legfontosabb feladata. A klímaváltozás okozta kihívásokkal azonban nemcsak a természetvédőknek kell komolyan foglalkoznia, de a probléma előidézésében szerepet játszó gazdasági szektor szereplőinek (ipar, kereskedelem, erdő- és mezőgazdaság) is jelentős részt kell(ene) vállalnia.

Mivel a mindennapi életünk is hatással van a klímaváltozásra, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a társadalom minden tagja tehet azért, hogy az éghajlati viszonyok további negatív irányba történő változását mérsékeljük. A klímaváltozás egy olyan globális folyamat, amit csak széles társadalmi összefogással lehet befolyásolni. A klímaváltozást mindannyian okoztuk, mindannyian elszenvedői vagyunk, de a jó hír, hogy mindannyian tehetünk – és tennünk is kell – ellene. Arról, hogy milyen hatással van a mindennapi életünk az éghajlatra, egy következő cikkünkben számolunk be.

Korompai Tamás
zoológiai referens

Kapcsolódó

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022/1. - 6. Visit to Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:44
Austausch in einen anderen Nationalpark [07.06.2022-12.06.2022]Durch die Freiwilligen vor uns inspiriert, wollten auch wir einen Austausch mit den Freiwilligen aus dem Kiskunság Nationalpark machen. Somit sind wir am Dienstag, den 7. Juni nach Kunpeszér gefahren, ein Ort mit ca. 700 Einwohnern. Wir wurden von den Freiwilligen Lara und Jakob und ihrem Ansprechpartner Csaba abgeholt und mit dem Jeep zum fünf Kilometer entfernten Forsthaus gefahren. Dieses liegt mitten im Wald und dient als Unterkunft, Treffpunkt, um den Arbeitstag zu beginnen und Arbeitsplatz für Aufgaben am Computer. Am nächsten Tag zeigten uns Lara und Jakob die Umgebung und Orte, an denen sie bisher gearbeitet hatten. Im Allgemeinen ist die Region sehr flach und an vielen Stellen auch deutlich trockener als im Bükk. Großflächige Wälder gibt es kaum, die Landschaft ist vorrangig von Graslandschaften geprägt. Diese sind Teil der UNESCO Biosphärenreservate und beinhalten eine große Diversität an Fauna und Flora. Am Nachmittag hat Csaba uns dann noch ihm persönlich wichtige Orte im Nationalpark gezeigt und verschiedene Aspekte des Ökosystems erklärt. Der Kiskunság Nationalpark befasst sich weniger mit Tourismus und deutlich mehr mit dem Erhalt der Diversität. An den nächsten zwei Tagen waren wir unter anderem noch in Kecskemét, haben einen Ort für verletzte Schlangen besucht und haben uns ein Adlernest angesehen. Zwischendurch hat es in Strömen geregnet, weshalb wir drinnen Karten spielten.
Tovább olvasom