Középpontban a túzok 2020.03.25. 20:11

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részt vesz „A túzok határon átnyúló védelme a Kárpát-medencében” c. LIFE programban (LIFE15 NAT/AT/00834), amelynek átfogó célja a hazai túzok állományra ható legfontosabb veszélyeztető tényezők kiküszöbölése.

A pályázat fő kedvezményezettje az Osztrák Túzokvédelmi Alapítvány (Österreichische Gesellschaft Großtrappenschutz), míg idehaza 3 nemzeti park igazgatóság (Kőrös-Maros, Kiskunsági, Bükki) a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és az észak-magyarországi áramszolgáltató, az ELMŰ Hálózati Elosztó Kft. vesz részt partnerként a projektben.

A pályázat az eddigi több évtizedes tapasztalatokat felhasználva, célirányos tevékenységekkel segíti a rendkívül sérülékeny faj Kárpát-medencei állományának megerősödését. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén az alföldi tájegységek, a Dél-hevesi és a Dél-borsodi tájegységek vesznek részt benne.

Két pályázati akció köré csoportosulnak a feladatok. Ezek elsősorban terepi munkát jelentenek, csapdázást és monitoring vizsgálatokat. A pályázat kezdetén kijelöltünk 2 területet Tiszanána és Sarud határában, ahol folyamatosan tudjuk nyomon követni a térségben élő túzokpopulációt. Fontos tudni, hogy a faj milyen élőhelyet használ, hogy különböző évszakokban milyen növénykultúrán talál megfelelő táplálékot, búvóhelyet. Ezért a monitoring területen évszakonként felmérésre kerül a termesztett növénykultúra változása. Feltérképezésre kerül továbbá, hol tartózkodik vedlési időszakban, hol vannak a tradicionális dürgő helyek, hova húzódnak el a tyúkok kotlani és csibét vezetni. Ezeken a helyeken milyen veszélyeztető tényezők vannak, mi szakemberek pedig milyen válaszlépéseket tudunk megtenni a faj megmaradása érdekében. De a monitorozás során nem csak kimondottan a túzokokra fókuszálunk, hanem számtalan olyan madár fajra is, ami hasonlóan természeti környezetet használ és a térségben jelentős értéket képvisel. Továbbá olyan madarakat és emlősöket is számba kell venni, amelyek valamilyen formában veszélyt jelenthetnek a fajra.

A Life program egyik fő célja a túzokra veszélyt jelentő szőrmés és szárnyas kártevők, dúvadak apasztása, kifejezetten azokon a területeken, ahol a madarak a kotlást és a csibevezetést végzik. Ezért a pályázat első évében beszerzésre kerültek többféle csapda típusok, amelyekkel sikeresen befoghatók a róka, borz, aranysakál, dolmányos varjú és szarka. A csapdázásban mind két tájegység részt vesz.

A Dél-borsodi Tájegység saját vadászterületén, míg a Dél-hevesi Tájegység közösen, egy együttműködés keretében valósítja meg ezt a feladatot az érintett vadásztársaságokkal. Ez idáig 3 vadásztársaság lett bevonva a közös csapdázásba. Első évben a Tepély Vadásztársaság és a Besenyőtelek-Mezőtárkányi Földtulajdonosok Vadásztársasága, majd a későbbiekben a Kömlői Földtulajdonosok Vadásztársasága is csatlakozott.

Mit is jelent a csapdázás? Az eddigi tapasztalatok alapján már sikerült megfigyelni a túzok tojókat, hogy hol, melyik vadásztársaság területén kezdhetik meg a kotlást. Így ezekre a helyekre fektetjük a nagyobb hangsúlyt. A tavaszi időszakban márciustól megkezdjük a folyamatos kotorék térképezést a vadőrökkel, majd a csapdák kirakását a lakott vagy járatos kotorékok közelében. A mindennapos ellenőrzések során tudjuk csökkenteni a túzokra veszélyes időszakban, tavasszal a szőrmés ragadozók állományát.

A szarka és dolmányos varjú csapdázása is hasonló elven működik. A cél az, hogy mire a túzokok elülnek, addigra ezeket a dúvadakat minél nagyobb számban eltávolításra kerüljenek a területről.

A monitoring területen már második éve végzünk reflektoros nyúl számlálást ezzel is azt vizsgálva, hogy a csapdázásnak milyen pozitív hatásai vannak az apróvad állomány növekedésére. A mezei nyúl néhány év alatt kedvező élőhelyen kellő állománygyarapodással reagál.

Minden évben folyamatosan nyomon követjük a túzokok mozgását. A teleket a kakasok a tyúkoktól külön töltik, majd tavasszal, márciustól a kakasok elfoglalják a tradicionális dürgő helyeiket és megkezdődik a nász időszak, a magamutogatás a visszaérkező tyúkok kegyeiért. A nász időszak után a tyúk csapatok feloszlanak és alkalmas fészkelő hely után nézne. Abba bízunk, hogy a telelő területekről hiánytalanul vissza érkeznek a "túzokjaink" és mi a lehetőségeinkhez képest mindent megteszünk, hogy nyugodt környezetben szaporodhassanak.

Kapcsolódó

7 Aufenthalt im Harkály Ház von Mátrafüred / Our stay in the Harkály Ház in Mátrafüred

7 Aufenthalt im Harkály Ház von Mátrafüred / Our stay in the Harkály Ház in Mátrafüred

2023.04.19. 14:28
Im Zeitraum vom 05. bis zum 08. Dezember 2022 hatten wir einen Aufenthalt im „Harkály Ház”, was so viel wie „Spechthaus” bedeutet. Dieses ist ein Besucherzentrum in Mátrafüred. Die Mátra-Region gehört nicht direkt zum Bükk Nationalpark, aber die Naturschutzgebiete in dieser Region werden vom Direktorat des Nationalparks verwaltet. Daher konnten wir die Personen dort für einige Tage bei ihrer Arbeit unterstützen.Am Montagnachmittag hat uns der Ranger Gábor mit zum Harkály Ház genommen, wo wir uns erst einmal mit den Räumlichkeiten vertraut machen sollten. Am nächsten Morgen wollten wir eigentlich draußen arbeiten, aber es hat so in Strömen geregnet, dass sich stattdessen auf die Vorbereitungen für die später am Tag stattfindende Feier anlässlich des Jahresendes und der Heirat einer Mitarbeiterin konzentriert wurde. Dabei konnten wir uns viel mit dem Ranger Marton und der Mitarbeiterin Dora unterhalten, die uns nicht nur über ihre Arbeit, sondern auch über ihren Alltag einiges erzählt haben. Außerdem durften wir einige selbstgemachte ungarische Köstlichkeiten wie „Palacsinta“ – eine Art dünner Pfannkuchen – probieren. Als wir am Mittwochmorgen aus dem Fenster geschaut haben, konnten wir mit Vergnügen feststellen, dass nicht nur der Regen aufgehört hatte, sondern auch die Sonne schien. Dadurch konnten wir die anderen an diesem Tag bei der Arbeit rund um das Haus unterstützen, die vor allem Gartenarbeit vorsah. Unser letzter Tag in der Mátra-Region begann mit Arbeit auf den Grünländern mit vier Ranger:innen. Das bedeutet, dass wir in Mátraszentimre die Bäume, die die Ranger gefällt und kleingesägt hatten, auf Stapel schichten sollten. Gefällt wurden die Pinien, weil diese in Ungarn eine invasive Pflanzenart sind. Als invasive Pflanzenart haben sie hier keine natürlichen Feinde und damit einen Vorteil gegenüber einheimischen Pflanzenarten, denen sie dann auch Platz, Licht und Mineralien wegnehmen. Nach getaner Arbeit ging es dann von Gyöngyös mit dem Bus für uns zurück nach Eger.Im Zeitraum vom 05. bis zum 08. Dezember 2022 hatten wir einen Aufenthalt im „Harkály Ház”, was so viel wie „Spechthaus” bedeutet. Dieses ist ein Besucherzentrum in Mátrafüred. Die Mátra-Region gehört nicht direkt zum Bükk Nationalpark, aber die Naturschutzgebiete in dieser Region werden vom Direktorat des Nationalparks verwaltet. Daher konnten wir die Personen dort für einige Tage bei ihrer Arbeit unterstützen. Am Montagnachmittag hat uns der Ranger Gábor mit zum Harkály Ház genommen, wo wir uns erst einmal mit den Räumlichkeiten vertraut machen sollten.
Tovább olvasom