Élőhely-rekonstrukció a Mátra hegylábi és hegyi rétek területén - KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2025-00034

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a Széchenyi Terv Plusz program keretében nyert támogatást a projekt megvalósítására.

A projektben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság egy 3 éves élőhely-kezelési program végrehajtását teljesíti az Igazgatóság saját vagyonkezelésű területein. A projektben a mátrai védett természeti területek, a Natura 2000 területek kedvező természeti állapotának megőrzését, fenntartását, helyreállítását, valamint a hazai védett és közösségi jelentőségű fajok védelmét és élőhelyük biztosítását célozza meg. A tervezett beavatkozásokkal a kijelölt területek állapotromlásának megállítását, az elcserjésedő és erdősödő területeken a természetvédelmi célú réthelyreállítást, a gyepes élőhelyek rehabilitációját szeretnénk elérni.

A projekt időtartama: 2025.04.01. - 2028.12.31.

A projekt 120.000.000 forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg.

A támogatási intenzitás: 100%.

Szakmai és természetvédelmi célok, elérni kívánt eredmények

Projektünk fő célja a Mátra négy különböző területegységén – Mátraszentimre, Parád, Gyöngyössolymos települések közigazgatási területéhez tartozó legelőkön, illetve Gyöngyös, Pálosvörösmart, Abasár települések közigazgatási területén található Sár-hegyen – gyepes élőhely-rekonstrukció megvalósítása, továbbá Parád település külterületén 3000 méter hosszon a parádi élőhelyek megközelítését biztosító földút helyreállítása.

A projekt megvalósítása szakmai-természetvédelmi szempontból illeszkedik a térség Natura 2000 területeire készült kezelési tervekben foglaltakhoz. A gyöngyösi Sár-hegy kiemelt jelentőségű természet megőrzési terület, a Mátra különleges madárvédelmi terület, a Mátrabérc – Fallóskúti-rétek pedig kiemelt jelentőségű természet megőrzési terület.

A Mátrai Tájegység értékes hegyi rétjei, illetve zárt száraz és félszáraz gyepei számos ritka védett vagy fokozottan védett növény- és állatfajnak nyújtanak élőhelyet. Az élőhelyek kedvező természetességi állapotának megtartása és helyreállítása mellett és a védett és veszélyeztetett minősítésű egyéb fajok megőrzésének biztosításán túl, kiemelt védelmi cél a közösségi jelentőségű növény- és állatfajok populációinak megőrzése.

Fontos célkitűzésünk a száraz gyepekben és molyhos tölgyesek tisztásain előforduló piros kígyószisz (Echium russicum), leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) és Janka-tarsóka (Thlaspi jankae) populációinak védelme. A száraz gyepeken élő sztyeplepke (Catopta thrips), nagy szikibagoly (Gortyna borelii lunata) és ráncos gyászbogár (Probaticus subrugosus) esetében szintén ugyanez a feladatunk.

Az élőhely-rehabilitáció a következő klasszikus elemeket tartalmazza: invazív növényzetirtást, kézi bozót- és cserjeirtást, szárzúzást, kézi- és gépi kaszálást, azok kapcsolódó tevékenységeivel együtt (bálázás, szállítás, lehordás stb.). A parádi területegységben a kivitelezéssel érintett helyszínek megközelíthetősége, a gépek kivitele, a bálák lehordása érdekében nélkülözhetetlen a megközelítő földút stabilizálása, az út rendbetétele és megerősítése.

A fejlesztés végeredményeként 25 helyszínen, mintegy 68,65 hektár Natura 2000 gyepterületen történhet meg az élőhelyek kedvező természetességi állapotának megtartása és helyreállítása, a védett, fokozottan védett, illetve közösségi jelentőségű növény- és állatfajok populációinak a megőrzése.

Kapcsolódó