A csapadékhiányos, napos időjárás miatt teljesen kiszáradt az 1, 10, 100 órás holt biomassza nemcsak erdőterületen, hanem minden vegetációtípusban.
A gondatlan és szándékos tűzhasználat miatt megnövekedett a vegetációtüzek esetszáma a tűzgyújtási tilalommal nem érintett megyékben is. A kiszáradt talaj és biomassza miatt gyors tűzterjedés alakul ki kisebb szél vagy lejtőhatás esetén is. Megnő a keletkező tüzek intenzitása, a tűz nemcsak fiatal erdőtelepítéseket, erdőfelújításokat veszélyeztethet, hanem a 4-5 méter magas fiatalosokat is. Nő a tüzek ugrótűz potenciálja, ami tovább gyorsíthatja a tűzterjedést. Az esetleges lokális kis mennyiségű csapadék sajnos nem jelent változást a tűzkockázatban, erdőnél le sem ér a felszínre, nyílt területen a szél és napsütés órák alatt felszárítja.
A várható időjárás, a jelentős csapadékhiány, az alacsony holt biomassza nedvességtartalom és a megnövekedett tűzesetszám miatt, indokolt a fokozott tűzveszély kihirdetése és a tűzgyújtási tilalom életbeléptetése valamennyi megyére.

Képünk illusztráció Fotó: Bartha Csaba
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2022. MÁRCIUS 10-TŐL (CSÜTÖRTÖK) az alábbi megyékben ELRENDELÉSRE kerül a
tűzgyújtási tilalom:- Budapest
- Komárom-Esztergom
- Győr-Moson-Sopron
- Vas
- Zala
- Tolna
- Baranya
- Békés
A VÁLTOZÁSSAL A TŰZVESZÉLYES IDŐSZAK MINDEN MEGYÉRE ÉS BUDAPESTRE IS ELRENDELÉSRE KERÜL, AZAZ ORSZÁGOS TŰZGYÚJTÁSI TILALOM LÉP
ÉLETBE! TŰZVESZÉLYES IDŐSZAK TOVÁBBI FENNTARTÁSA JAVASOLT AZ ALÁBBI MEGYÉKBEN:
- Jász-Nagykun-Szolnok
- Pest
- Fejér
- Veszprém
- Somogy
- Borsod-Abaúj-Zemplén
- Heves
- Bács-Kiskun
- Csongrád-Csanád
- Nógrád
- Hajdú-Bihar
- Szabolcs-Szatmár-Bereg
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az
www.erdotuz.hu vagy a
www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen tájékozódhatnak.