Pro Urbe kitüntető címmel ismerték el kollégánk munkáját 2026.05.12. 14:15

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának vezetője, egyben a Szeleta Park Látogatóközpont volt vezetője, Bíró Tibor, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026. május 11-i ünnepi közgyűlésén a rangos Pro Urbe kitüntető címben részesült.

Ez a kitüntető cím Miskolc város egyik legjelentősebb elismerése, amelyet olyan személyek kaphatnak meg, akik tevékenységükkel érdemben gyarapították a város értékeit, fokozták annak turisztikai vonzerejét és öregbítették jó hírnevét. A miskolci Szeleta Park Látogatóközpont kollégánk szakmai koordinálásával vált a térség meghatározó környezeti nevelési centrumává, azzal az elsődleges céllal, hogy élményalapú programokon keresztül hozza közelebb a felnövekvő generációkat a természethez.

Az intézmény nem csupán a Bükk különleges biológiai diverzitását és geológiai kincseit mutatja be, hanem kiemelt szerepet vállal a világhírű Szeleta- vagy Szeletin-kultúra, illetve a bükki ősemberkutatás eredményeinek népszerűsítésében is, olyan neves tudósok örökségéhez kapcsolódva, mint Herman Ottó és Kadics Ottokár. Bíró Tibor nevéhez több innovatív kezdeményezés fűződik, többek között az országos érdeklődést kiváltó lillafüredi Szikla Urbex turisztikai program életre hívása, a Szeleta tanösvény megtervezése, valamint a Szeleta Parkban elérhető e-bike kölcsönző szolgáltatás kialakítása. A látogatóközpont mára a városi közösségi élet aktív részesévé vált: a Szeleta Mobil Kalandok révén külső helyszíneken is népszerűsítik Miskolcot és a Bükköt, együttműködnek a Velkey László Gyermekegészségügyi Központtal a Szeleta GYEK Napok keretében, és rendszeresen jelen vannak olyan eseményeken, mint a miskolci Kocsonyafesztivál, a Florens Expo vagy az Avasi Kvaterka, de képviseltették már magukat az országos jelentőségű debreceni Campus Fesztiválon is.

A gasztronómiai kínálatot a Szeleta Szerelvény Gasztroexpressz márkanévvel gazdagították, amellyel bekapcsolódtak Bózsó Gyula - ehető vadnövény szakértő, Magyarország első „erdei ételcserkésze" - által vezetett, népszerű, világszintűelismerést is kapottEhető Erdő” programsorozatba. A szakmai munka színvonalát jelzi, hogy Bíró Tibor vezetése alatt a látogatóközpont elnyerte a Magyar Marketing Szövetség Városmarketing Gyémánt Díját is. A nemzetközi porondon is figyelemre méltó eredményeket értek el, hiszen a Szeleta Park az UNESCO pályázatán keresztül bemutatkozhatott a Velencei Biennálé kísérőrendezvényén olyan világhírű intézmények társaságában, mint az Altamira-barlang múzeuma, jelenleg pedig az intézmény kiállítása egy nemzetközi körút részeként hirdeti világszerte Miskolc és a Bükk értékeit.

A miskolci születésű szakember, aki ezer szállal kötődik szülővárosához munkásságát így foglalta össze: „Kaptam egy kulcsot, amivel be tudtam lépni oda, ahol tudtam alkotni”.

A rangos önkormányzati elismeréshez ezúton is gratulálunk!

Kapcsolódó

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025/2 - Vorstellung /Laura/

2025.11.04. 12:54
Szia! Ich heiße Laura und bin 19 Jahre alt. Ich komme aus Hamm, einer Stadt im WestenDeutschlands in Nordrhein-Westfalen. Im Jahr 2025 absolvierte ich mein Abitur undbeschloss erstmal etwas anderes zu machen, bevor ich anfangen würde zu studieren. Ichwollte Reisen. Dann stieß ich auf kulturweit, bewarb mich und bekam zusammen mitMarah die Stelle im Bükk National Park vorgeschlagen. Direkt sagte ich zu. Und ja hier binich! Ich habe mich für diesen Naturfreiwilligendienst der UNESCO entschieden, da ich denMenschen vermitteln möchte, wie wichtig eigentlich Naturschutz ist, ich selber etwasNeues über die Natur lernen möchte und über mich hinaus wachsen möchte, in dem ichmeine Komfortzone verlasse. In meiner Freizeit verbrachte ich schon immer viel Zeit in derNatur, sei es für Wanderungen, Radtouren oder einfach im Garten. Daher bot sich einNaturfreiwillligendienst perfekt an.Hier in Ungarn war es erstmal eine große Umstellung: Plötzlich alleine in der ersteneigenen Wohnung wohnen, eine neue Sprache, ein neues Land. Dennoch meistern wir esgut und versuchen uns an der neuen Sprache. Wir lernen viele neue Menschen kennenund auch uns selbst begegnen wir nochmal von einer ganz anderen Seite in einemfremden Land, außerhalb der eigenen Komfortzone und auch in neuen Situationen mitHerausforderungen an denen wir wachsen. Die Arbeit im Bükk National Park ist vielfältig. Dreimal in der Woche arbeiten wir im Szeleta Park, dem Visitor Center in Miskolc undhaben auch schon unsere erste eigene Guided Tour gegeben. Perfekt um das Thema rundum den Naturschutz zu vermitteln. Wir lernen etwas über den Nationalpark, sein Direktoratund den Geopark. Aber auch über Zusammenhänge zwischen Mensch und Natur.Außerdem wandern wir viel, waren bei einem Bird Catching Camp und helfen, wo es nurgeht. Zusätzlich zu unserer Arbeit im Bükk Nationalpark sind wir zweimal in der Woche ineinem Gymnasium und helfen den Schüler* innen Deutsch zu lernen.Ich werde ein Jahr hier in Ungarn verbringen und hoffe, dass diese Zeit mich weiterbringenwird, obwohl sie das bereits schon getan hat. Ich bin stolz, dass ich mich alleine auf diesesAbenteuer gewagt habe und freue mich auf die vielen neuen Erfahrungen, die wir hier inUngarn noch machen werden. Nach meinem ganzjährigen Aufenthalt möchte ichstudieren. Momentan interessiere ich mich für den Bereich Medien und ich werde meineZeit hier in Ungarn dafür nutzen, um mir im Klaren zu werden, was genau ich eigentlichnach meinem FSJ machen möchte. Bis dahin, bin ich aber erstmal weiterhin gespannt aufdie Zeit hier in Ungarn.In dem nachfolgenden Blog werden wir von unseren eigenen Erfahrungen und Eindrückenberichten und wir hoffen, dass wir euch diese etwas näher bringen können.Viel Spaß beim Lesen!
Tovább olvasom