Pro Urbe kitüntető címmel ismerték el kollégánk munkáját 2026.05.12. 14:15

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának vezetője, egyben a Szeleta Park Látogatóközpont volt vezetője, Bíró Tibor, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026. május 11-i ünnepi közgyűlésén a rangos Pro Urbe kitüntető címben részesült.

Ez a kitüntető cím Miskolc város egyik legjelentősebb elismerése, amelyet olyan személyek kaphatnak meg, akik tevékenységükkel érdemben gyarapították a város értékeit, fokozták annak turisztikai vonzerejét és öregbítették jó hírnevét. A miskolci Szeleta Park Látogatóközpont kollégánk szakmai koordinálásával vált a térség meghatározó környezeti nevelési centrumává, azzal az elsődleges céllal, hogy élményalapú programokon keresztül hozza közelebb a felnövekvő generációkat a természethez.

Az intézmény nem csupán a Bükk különleges biológiai diverzitását és geológiai kincseit mutatja be, hanem kiemelt szerepet vállal a világhírű Szeleta- vagy Szeletin-kultúra, illetve a bükki ősemberkutatás eredményeinek népszerűsítésében is, olyan neves tudósok örökségéhez kapcsolódva, mint Herman Ottó és Kadics Ottokár. Bíró Tibor nevéhez több innovatív kezdeményezés fűződik, többek között az országos érdeklődést kiváltó lillafüredi Szikla Urbex turisztikai program életre hívása, a Szeleta tanösvény megtervezése, valamint a Szeleta Parkban elérhető e-bike kölcsönző szolgáltatás kialakítása. A látogatóközpont mára a városi közösségi élet aktív részesévé vált: a Szeleta Mobil Kalandok révén külső helyszíneken is népszerűsítik Miskolcot és a Bükköt, együttműködnek a Velkey László Gyermekegészségügyi Központtal a Szeleta GYEK Napok keretében, és rendszeresen jelen vannak olyan eseményeken, mint a miskolci Kocsonyafesztivál, a Florens Expo vagy az Avasi Kvaterka, de képviseltették már magukat az országos jelentőségű debreceni Campus Fesztiválon is.

A gasztronómiai kínálatot a Szeleta Szerelvény Gasztroexpressz márkanévvel gazdagították, amellyel bekapcsolódtak Bózsó Gyula - ehető vadnövény szakértő, Magyarország első „erdei ételcserkésze" - által vezetett, népszerű, világszintűelismerést is kapottEhető Erdő” programsorozatba. A szakmai munka színvonalát jelzi, hogy Bíró Tibor vezetése alatt a látogatóközpont elnyerte a Magyar Marketing Szövetség Városmarketing Gyémánt Díját is. A nemzetközi porondon is figyelemre méltó eredményeket értek el, hiszen a Szeleta Park az UNESCO pályázatán keresztül bemutatkozhatott a Velencei Biennálé kísérőrendezvényén olyan világhírű intézmények társaságában, mint az Altamira-barlang múzeuma, jelenleg pedig az intézmény kiállítása egy nemzetközi körút részeként hirdeti világszerte Miskolc és a Bükk értékeit.

A miskolci születésű szakember, aki ezer szállal kötődik szülővárosához munkásságát így foglalta össze: „Kaptam egy kulcsot, amivel be tudtam lépni oda, ahol tudtam alkotni”.

A rangos önkormányzati elismeréshez ezúton is gratulálunk!

Kapcsolódó

2022/1. - 5. Ipolytarnóc: our stay in the wilderness

2022/1. - 5. Ipolytarnóc: our stay in the wilderness

2022.08.23. 15:40
Ipolytarnoc; Unser Aufenthalt im Nirgendwo[26.5.2022- 5.6.2022.; 28.6.2022.-7.7.2022]Während unseres Freiwilligendienstes wohnten wir insgesamt einen Monat in Ipolytarnóc, einmal Anfang Juni und einmal Anfang Juli. Das Visitorcenter gehört nicht direkt zum Bükk Nationalpark wird aber vom Direktorat mitverwaltet. Wir wohnten in einem der Gästehäuser am Waldrand und hatten immer mal wieder pelzigen Besuch durch den dort lebenden Kater. Unsere Arbeit war etwas anders als im Direktorat, wir saßen nicht im Büro sondern waren meist draußen unterwegs. Bevor wir nach Ipolytarnóc fuhren gab uns Balázs Excel Tabellen über verschiedene Wanderpfade rund um Ipolytarnóc. Unsere Aufgabe war die Pfade abzulaufen, die Infotafeln mit einem GPS-Gerät zu markieren und alles mit Fotos festzuhalten. Anschließend trugen wir alle Auffälligkeiten in den Tabellen zusammen. Eine weitere unserer Aufgaben war etwas sehr besonderes, Ipolytarnóc ist für seine Fülle und Qualität an Fossilien bekannt und noch ist längst nicht alles freigelegt. Wir durften die Ausgrabungen weiterführen und uns selbst als Archäologen versuchen. Die Arbeit machte viel Spaß aber natürlich war auch die Umgebung traumhaft schön. Unsere Unterkunft befand sich mitten im Wald, was wir durch kleine Ausflüge und Spaziergänge nutzen Während unseres zweiten Aufenthaltes fand die Reevaluation statt, mehr dazu können sie im Blogeintrag „Hoher Besuch in Ungarn“ lesen.
Tovább olvasom