Fényszennyezés - A téli díszkivilágítás 2024.11.13. 13:30
Napjainkban egyre többet hallani a rohamosan növekvő fényszennyezésről és arról, hogy ennek milyen környezetkárosító hatásai vannak világszerte. De mit is értünk pontosan "fényszennyezés" alatt, és miért is jelent problémát a természeti környezetre, az ökoszisztémákra, a gazdaságunkra vagy az emberi jóllétre és egészségre nézve? És mit tehetünk ezen negatív következmények csökkentése vagy elkerülése érdekében? A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság cikksorozatában ezekre a kérdésekre keresi a választ...
A fényszennyezés jogszabályi meghatározására ez idáig egyedül az országos településrendezési és építési követelményekről szóló, többször módosított 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet alkalmazásában történt kísérlet. E szerint a fényszennyezés "olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is."
A fényszennyezés és a téli díszkivilágítás
Tél közeledtével a nappali órák rövidülnek, az éjszakák pedig hosszabbodnak.
Az utóbbi években egyre elterjedtebbé vált hazánkban is, hogy lakóházak és azok környéke az ünnepi időszakban – de sok helyütt tovább is – többnyire fényfüzérekkel díszített, kivilágított. Mivel ezek a fényforrások a legkülönfélébbek lehetnek, érdemes odafigyelnünk több szempontra is, mielőtt használni kezdjük azokat. Kiemeljük továbbá azt a tényt is: a túlzásba vitt kültéri világítás nemcsak energiapazarló, szükségtelen és zavaró, de még káros is. Negatív hatással van ugyanis az éjszakai életmódot folytató vagy sötétben is aktív állatokra, és a pihenni vágyókra egyaránt, legyenek azok emberek, állatok vagy akár növények.
Kép forrása: Freepik
Vegyük észre a szépséget az éjszakában, maradjon mértékletes a kivilágítás! Ennek elérése érdekében az alábbi hasznos tippeket javasoljuk:
- A fényekkel elsősorban azokat a helyeket világítsuk meg, ahol az emberek időt töltenek és ahová az emberi figyelmet kívánjuk terelni. Falfelületek, háztetők, bokrok, kerítések, és az ég kivilágítása helyett a járdák, lépcsők, ajtó, ablak, terasz ízléses kivilágítására törekedjünk. A felfelé világítás senkinek nem jó.
- A hangulatos esti fények is zavaróvá válnak, ha pihenni vágyunk. Csökkentsük a fényerőt vagy kapcsoljuk ki teljesen a világítást este 10 és hajnali 4 óra közt! Hagyjunk másokat is pihenni!
- Használjunk statikus meleg fehér vagy sárgás színű fényeket! Ezek kevésbé zavaróak az emberek és állatok számára. A villódzó fények bármilyen színűek is, természetellenesen hatnak, a kék fény pedig messzebbre szóródik a levegőben.
- Hangulatvilágításhoz mindig válasszunk alacsony fényerőt! Ezzel egyrészt energiát spórolhatunk meg, másrészt a túl fényes világítás mellett nehezebb észrevenni a csillagok, bolygók és a Hold varázslatos fényét.
Legyen csillagokban gazdag, nyugalmas téli éjszakája mindenkinek!
Kép forrása: Pixaby
Kép forrása: Gemini AI