A kétéltűek védelmében! 2020.11.20. 05:41
A klímaváltozás az egyik legjelentősebb hatás napjainkban, ami a természeti rendszerek működését befolyásolja. Az utóbbi évtizedek és évek történései – klimatikus változások, jelentős szárazodások, hőhullámok, erdei kisvizes élőhelyek megszűnése, új betegségek megjelenése – miatt a természetvédelemnek aktív beavatkozásokat kell tennie ezek hatásainak mérséklése érdekében.
Közismert, hogy a kétéltűek a klímaváltozás által az egyik leginkább érintett élőlénycsoport. Hosszú távú megóvásuk érdekében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi projektet indított a Mátrában és a Keleti-Cserhát területén, ahol a vízfolyások hosszirányú átjárhatóságának visszaállítása, stabilan „működő” kubikgödrök létesítése, az erdei kisvízállások megóvása, és a hozzájuk kötődő kétéltűek, illetve egyéb védett vízi gerinctelenek védelme a kiemelt cél.
A Pisztrángos-tó és környezete régóta az egyik legismertebb kétéltű szaporodó hely a Mátrában, és mint ilyen, az egyik legrégebben vizsgált helyszín is. Az ingadozó vízjárás és a feliszapolódás következtében a tó részleges kotrását már el is végeztük, az árnyékoló fák részleges megnyesésével pedig a behulló levelek mennyiségét tudjuk csökkenteni. A tónál és az alatta levő égeresnél is modern műtárgyak (zsilip és árapasztó műtárgy - túlfolyó) beépítését hajtottuk végre, illetve tervezzük az eljövendő napokban megvalósítani.
A munkákat a természetvédelmi érdekek legmesszemenőbb figyelembevételével végezzük, odafigyelve a tó környezetének élővilágára, különös tekintettel az itt előforduló védett növényekre. A munkák ideje alatt az építési területet körbeszalagoztuk, és rövid ismertető táblával be is mutatjuk a projekt aktuális lépéseit. Bár a munkákat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság végezteti el, a terület az Egererdő Erdészeti ZRt vagyonkezelésében van, így minden tevékenység velük előzetesen egyeztetett módon zajlik.
A munkálatok idejére kérjük a kirándulók türelmét és megértését, hogy annak végeztével a kétéltűek számukra kedvezőbb állapotú élőhelyet, a kirándulók pedig egy megújult pihenőhelyet kaphassanak vissza.
Az égeres felújított túlfolyója - tudományos nevén árapasztó műtárgya.
Munkában az érzékeny területeken is alkalmazható, kis talajnyomású kotrógép.
Az iszap kisebb részét helyben el lehetett helyezni, jelentős része víztelenítés után kerül elszállítása.
Értük történnek a beavatkozások:
Hím pettyes gőte
Gyepi békák násza
Sárgahasú unka
Alpesi gőte hímje