Védetté nyilvánítás: 1961
Terület: 22,5 ha
Kezelési terv letöltése (rövidített) | Kezelési terv letöltése (teljes, 62 MB)
Sirok község határában a Darnó-hegy északkeleti oldalában, 280 m tengerszint feletti magasságban, egy 2–3 m mély lefolyástalan mélyedésben található hazánk egyik legértékesebb tőzegmohás lápja, a siroki Nyírjes-tó. Hazánkban a klimatikus adottságok miatt csak igen kis területen találhatók meg ezen lápi élőhelyek, melyeket számos reliktum jellegű fajnak biztosítanak életteret. A lápot szegélyező nyílt vizű „lag-zóna” és rekettyefűz cserjés veszi körül a tőzegmohás lápot, amelyben 7 tőzegmoha fajt is sikerült kimutatni. A gyepalkotó hüvelyes gyapjúsás mellett igazi botanikai kuriózumot jelent a gyapjasmagvú sás, a kereklevelű harmatfű és a molyhos nyír.
A tőzegmohákkal borított tó állatvilágáról ma még kevés információ áll rendelkezésre. Korábbi földtörténeti korokat képviselő, régen kihalt csigák közül sokat azonosítottak már a kutatók, azonban a tó jelenkori faunája még feltárásra vár. Az ismeretek elsősorban az olyan alsóbb rendű csoportokról hiányosak, mint például a mohákban élő medveállatkák, vagy más, mikroszkopikus méretű, a tőzegmohás tavakra jellemző állatok.
A magasabb rendű állatfajok a tavat körbevevő tölgyes erdőkből kerülnek ki. A tavat szegélyező nyíreken előfordul a nyír csücsköslepke, a füzeken pedig a kis színjátszólepke él. A madarakat a dús aljnövényzetben költő füzikék, a cserjeszintben költő rigók és poszáták képviselik.
Látogathatóság
A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. A természetvédelmi jogszabályok betartását a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjai segítik és ellenőrzik, akik szükség esetén helyszíni bírság kiszabására is jogosultak. A látogatást megelőzően kérjük egyeztessen a terület természetvédelmi kezelőjével, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság illetékes munkatársával.