Vöröshasú unka (Bombina bombina) és sárgahasú unka (Bombina variegata)
Az unkák színes hasú, apró termetű békáink, melyeket jellegzetessé tesz szív vagy csepp alakú szembogaruk és mélabúsnak hangzó „unkogásuk” is, melyről hangutánzó nevüket kapták.
Különösen a vöröshasú unkák nagy létszámú kórusai vannak olyan hatással az emberi fülre, hogy nem kerülhették el a művészek figyelmét sem. Weöres Sándor „A béka-király” című versének főszereplője Ung király, aki énekével uralja a rövid költeményt. A német hagyományban a vöröshasú unka hangja vészt jósol, és ezt a hiedelmet Günter Grass Nobel-díjas író Unkenrufe című (magyarul Békaszó címmel megjelent) regényének alapmotívumaként használja fel.
Az unkák a vizes élőhelyek jellemző, gyakran nagy egyedszámban megjelenő kétéltűi. A vöröshasú unka főként síkvidéken, a sárgahasú (korábban használt nevén „hegyi”) unka hegy-és dombvidékeinken fordul elő. A különböző vizes élőhelyeket fenyegető veszélyeket megritkulásukkal, eltűnésükkel jól jelzik, ezért a természetvédelemben is kitüntetett szerepet kapnak. Hazánkban mindkét faj védett (a vöröshasú unka pénzben kifejezett értéke 10.000 Ft, a sárgahasúé 50.000 Ft); az EU által elfogadott Élőhelyvédelmi irányelv (92/43/EGK) alapján az Európai Unióban Natura 2000-es közösségi jelentőségű jelölőfajok.
Hol élnek az unkák?
A vöröshasú unka elterjedési területe Németországtól egészen Kazahsztánig húzódik, Európa nyugati és déli részéről hiányzik. Magyarországon mindenfelé előfordul, leggyakoribb síkvidéken, de középhegységeink magasabb részein is él. A sárgahasú unka főként Közép- és Dél-Európa hegyvidékeinek lakója, de megfelelő klíma mellett alacsonyabb fekvésű tájakon is előfordul. Közép- és Kelet-Európában, hosszan elnyúló területen hibridizálódik a vöröshasú unkával. Magyarországon elszigetelt állományai fordulnak elő a középhegységekben, valamint az Alpok összefüggő állományai a Nyugat-Dunántúlt is elérik. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén csak a Mátrában él, a hegység magasabb részein elterjedt. Érdekességként megemlíthető, hogy jeles természetvizsgálónk, Vásárhelyi István 1941-ben megpróbálta betelepíteni a fajt a Bükk hegységbe, sikertelenül. (Mai szemmel nézve az ilyen ötletszerű áttelepítések természetvédelmi szempontból nagyon problematikusak, de nyolcvan éve erről még mit sem tudtak.)