Vizes élőhelyek védelme és hódgazdálkodás: Szakmai fórumot tartottak Mikófalván 2026.05.07. 11:04

Határmenti vizes élőhelyek ökológiai állapotfelmérése, rekonstrukciója és bemutatása című (#wetworks), HUSK/2302/1.2/005 azonosító számú projekt keretében 2026. 04. 28-án Fórumon vett részt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) néhány meghívott, projektben résztvevő kollégája.

Csipkés Roland hidrobiológus előadása a hódok kettős megítéléséről (Kép: Szinok Gábor)

A Fórum elsősorban önkormányzatoknak, hatóságoknak és civil szervezeteknek került megrendezésre Mikófalván, de a község lakói közül is néhányan, mint magánszemélyek részt vettek a rendezvényen. A Fórum célja a meghívottak tájékoztatása volt a projektről és az eddig elért eredményekről. A projekt általános ismertetését követően a résztvevők megismerhették a hódok kettős megítélését, a kácsi langyos vizű források csigafaunáját, valamint a kácsi mocsár és Kácsi-patak felmérésének eredményeit.

Szakmai megbeszélés a hódokkal történő együttélés lehetőségeiről a megjelent polgármesterekkel (Kép: Szinok Gábor)

Az előadásokat követően beszélgetés alakult ki a megjelent polgármesterek és a BNPI szakemberei között a hódok településeken való megjelenéséről, valamint az okozott károk elhárításának lehetőségeiről. A rendkívül hasznos és fontos beszélgetés során szóbeli megállapodás született arról, hogy Igazgatóságunk szakemberei elkészítenek egy szakmai ajánlást a hódkárok elleni védekezés lehetőségeiről, azok eszközigényéről, mely ajánlást a polgármesterek - akár régiós szinten - szeretnének továbbítani a jogalkotók, döntéshozók felé azért, hogy a lakosság és a hódok egymás mellett élése zavartalan és problémáktól mentes legyen a jövőben, ahogy ez számos nyugat-európai országban már megvalósult.

A délután során a résztvevők megismerkedhettek a megjelent, vizes élőhelyeket, azok fontosságát és védelmét bemutató kiadvánnyal, mely szintén a projekt keretében készült el. Majd a községen keresztül folyó Eger-patakon található hódgátakat tekintették meg az érdeklődők, több helyi lakossal is beszélgetve.

Hódgát az Eger-patakon, Mikófalván (Kép: Laufer Zsanett)

Hódok rágásának megakadályozása fák körbekerítésével (Kép: Laufer Zsanett)

Ezúton is szeretnénk megköszönni a projektpartnerként résztvevő Bükki Természetvédelmi, Kulturális és Ökoturisztikai Alapítvány elnökasszonyának, Gasztonyi Évának a meghívást és a rendkívül hasznos és színvonalas Fórum megszervezését.


www.interreghusk.eu

Kapcsolódó

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022/1. - 7. Visitors from Kiskunság National Park

2022.08.23. 15:48
Besucher aus dem Kiskunság Nationalpark [13.06.2022-19.06.2022]Am Montag, den 13. Juni kamen Lara und Jakob dann mit nach Eger, um ein bisschen was vom Bükk Nationalpark zu sehen. Am ersten Tag bestiegen wir einen kleinen Aussichtspunkt in Szarvaskő und besichtigten das Western Gate Besucherzentrum.Dienstag unternahmen wir eine kleine Wanderung direkt vom Direktorat aus und am Mittwoch zum Tar-kő Aussichtspunkt. Auch für Marie und mich war dies einer der beeindruckendsten Orte, die wir im Bükk gesehen haben. Danach besichtigten wir gemeinsam mit einem Ranger das Plateau und er erklärte uns einiges über die vorkommenden Pflanzen und einen Schmetterling, der weltweit nur in einem sehr kleinen Umkreis auf dem Plateau zu finden ist. Anschließend fuhren wir zu einem sogenannten „Virgin Forest“, einem Wald, der weder von der Forstwirtschaft genutzt werden darf noch von Wanderern betreten. Somit soll der Wald sich ohne jeglichen Einfluss des Menschen entwickeln. Am Donnerstag fand eine Art Evaluation des Observatoriums und umliegender Attraktionen statt. Wir halfen bei der Vor- und Nachbereitung und nahmen an den Führungen teil. Am letzten Tag des Austausches besichtigten wir in Lillafüred die Szent István-Höhle und die Annahöhle. Bei der Szent István-Höhle handelt es sich um eine Tropfsteinhöhle, in der ein bestimmtes Klima herrscht, welches besonders gut für die Gesundheit sein soll. Deshalb ist ein bestimmter Bereich der Höhle für Touristen gesperrt. Hier haben Leute mit verschiedenen Krankheiten die Möglichkeit sich, mit Schlafsack oder Decke, für ca. drei Stunden täglich hinzulegen, um die Heilungsprozesse im Körper zu unterstützen.Nach diesen zwei gemeinsamen Wochen war der Austausch vorbei. In der Zeit konnten wir alle einiges über sowohl den anderen als auch den eigenen Nationalpark lernen.
Tovább olvasom