
Vadmacska, halászsas és Te Szedd! 2025.04.16. 09:14
Mozgalmasan alakult a szombati TeSzedd! szemétszedési akció Tiszalúcon, ugyanis már a program kezdete előtt csörgött a telefon, hogy megfogták a tyúktolvajt, aki már hetek óta segített az aprójószág elfogyasztásában.
A tolvaj már előre felkészülhetett, hiszen csíkos bundáját vette föl, mert bizony egy kattanás és reggelre rács mögött találta magát. Ugyanis óvatlanul besétált a gondosan előkészített élvefogó csapdába, tekintve, hogy nem tudott ellenállni az újabb finom fogásnak, hiszen mi baj lehet? Egy párszor már sikerrel járt.
Na de most nem. Reggel kiderült, hogy egy vadmacska (Felis silvestris) kandúr az elkövető, így a jó szándékú baromfitartó értesített a sikeres befogásról.
(Fotó: Soós Gábor)
Így aznap első utam nem a szeméttel jócskán megszórt célterületre, hanem a falu végére, a Takta parti baromfiudvarhoz vezetett, ahol szemrevételezés és gyors konzultáció után kiderült, hogy történetünk főhőse történetesen egy hibrid vadmacska.
(Fotó: Soós Gábor)
A vadmacskát, a tisztességes házi cirmost és kettejük szerelemgyermekét a legegyszerűbben bundájuk mintázata alapján lehet elkülöníteni, amihez az alábbi ábra nyújt segítséget.
(Forrás: turistamagazin.hu)
A vadmacska hazánkban fokozottan védett – természetvédelmi értéke 250.000 Ft – és a természetvédelmi törvény alapján hibridjei ugyancsak élvezik a fokozottan védett státuszt, így megszavazva neki a „mentelmi jogot”, némi szőr és ürülékminta vételét követően elszállítottuk a baromfiudvartól kellően messze, egy számára alkalmas élőhelyre.
(Fotó: Soós Gábor)
A szőr- és ürülékminta az állat faji státuszának genetikai vizsgálat útján történő meghatározása miatt szükséges, azaz, hogy fajtiszta, vagy hibrid egyeddel van dolgunk, ne adj Isten házimacskával állunk szemben, bár utóbbit kizártuk, tekintve az állat külső megjelenését és rendkívül harcias habitusát. A szőrminta esetében fontos, hogy tartalmazzák a szőrhagymát, ugyanis az tartalmazza az azonosításhoz szükséges genetikai anyagot.
A vadmacska esetében a hibridizáció az egyik legsúlyosabb probléma a genetikai tisztaság megőrzése szempontjából, aminek felhígulásáért a szabadon kószáló házimacskák a felelősek. Ezért ezúton is felhívjuk minden macskatartó figyelmét, hogy amennyiben szabadon tartják kedvencüket, akkor felelős állattartóhoz méltón ivartalanítsák és oltassák be négylábúikat, azok és a vadmacskák védelme érdekében egyaránt! További fő veszélyeztető tényezőik az élőhelyek eltűnése és a közúti gázolások.
Korábban egyébként már történt hasonló eset Tiszalúc ezen utcájában, ám akkor egy fiatal héja (Accipiter gentilis) kapott rá a csibehúsra, de ez a baromfitartó is jelezte felénk a tetten érést és gyűrűzés után – hogy legközelebb is felismerjük a tolvajt – jó messze a településtől a héját is elengedtük.
(Fotó: Ézsöl Tibor)
A sikeres elszállítást követően visszatérve az eltervezett dologhoz jelentős mennyiségű kommunális hulladéktól, autó- és TV alkatrésztől mentesítettük a kiszemelt területet a TeSzedd! akció keretében, a napot pedig egy ritka vonuló vendég, egy halászsas (Pandion haliaetus) koronázta meg hazafelé.
(Fotó: Soós Gábor)