Tavaszi békavonulások és békamentések 2025.03.19. 14:46

A tavasz beköszöntével, a melengető napsugarak hatására megindult a békák telelelőhelyről szaporodóhelyre - vizek felé - történő vonulása. A jelentősebb vonulási útvonalakon és átkelő helyeken sokszor közúti forgalom is áthalad, így az állatok komoly veszélynek vannak kitéve és rengeteg elütött békát figyelhetünk meg. Természetvédelmi őreink tavaszi békanászhoz kapcsolódó segítő munkájába az alábbiakban nyerhetnek bepillantást.

Barna varangyok vonulása

Az elmúlt héten a Keleti-Bükk térségében, a Nyögő-patak völgyében, Varbó külterületén 56,8 mm csapadék hullott. E vidék régóta nevezetes a barna varangyok vonulásáról. A patakvölgyet kísérő erdészeti út mentén a varangyokat – a békaterelők és az átereszek megépítése előtt – a helyi önkéntesek mentették, közösen a Bükki Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatával. A bőséges eső ezúttal is előhívta a barna varangyokat: a kiépített terelőkön túl is megindultak az úton át a Nyögő-patak medre és a víztározó irányába. A békavonulással foglalkozó szakirodalomban megemlítik, hogy a kora tavaszi, szaporodóhelyre történő vándorlást nemcsak a hőmérséklet és a telelőhelyük fölötti talajréteg átázása váltja ki, hanem - kisebb esők esetén - már az esőcseppek talajfelszíni koppanása, „dobolása” is serkenti. Így már kisebb mennyiségű csapadék idején elindulnak abban bízva, hogy útjuk során nem száradnak ki. Ha a közlekedési útra tévedt példányok átjutását emberi erővel segítjük, akkor a gázolások miatti pusztulásukat is el lehet kerülni.

A vándorlás elején még 1:1 az ivararány. Egy-egy megtermett nőstény egy-egy kisebb hím barna varangyot cipel

Hosszú az út a tóig, jobb, ha nem álltok meg az első pocsolyánál!

Egy igazán rutinos mentőangyal, aki már 20 évvel ezelőtt is lelkesen szállította a varangyokat

Most már biztonságban van a barna varangy pár, a varbói tározó vizében

Írta: Barati Sándor természetvédelmi területfelügyelő


Békamentés Diósgyőrben

A tavalyi évben egy természetszerető helyi lakos értesített bennünket arról, hogy a 2014-ben bezárt Diósgyőri Várfürdő medencéi csapdaként működnek a békavonulás időszakában. A helyi, önkéntes mentőakció mellett mi is bekapcsolódtunk a kétéltűek összegyűjtésébe, illetve egyeztetés indult el Miskolc Város Önkormányzatával a helyzet megszüntetése érdekében. Ennek eredményeként, idén márciusban, a terület kezelését ellátó Miskolci Fürdők Kft. sűrű szövésű dróthálóval kerítette le a medencék környezetét, amit ezúttal is köszönünk.

A védőkerítés építése előtt bekerült több mint húsz erdei békát és barna varangyot vitt át természetvédelmi őr kollégánk a strand területéről a pár száz méter távolságra lévő mesterséges tóba.

Bár a környéken nem nagy a gépjármű forgalom, mégis számos elütött békával találkoztunk az utcákon, amit a helyi önkéntesek figyelmeztető táblák kihelyezésével és vödrös békaszedéssel próbálnak kezelni.

Képek: Rohály Eszter

Mi is kérünk minden közlekedőt, hogy vigyázzon védett kétéltűinkre, akik ebben az időszakban igyekeznek a téli nyugalom után a szaporodóhelyekre, majd onnan vissza.

A fajfenntartás hevében néha még fajtévesztésbe is esnek a hímek.

A hazánkban élő összes békafaj védett. Az említett 2 faj természetvédelmi értéke egyedenként 10.000 Ft.


Írta: Demeter Zoltán természetvédelmi területfelügyelő


A béka aknamentesítése? Nem, az akna békamentesítése

Kisgyőr község határában, a Bükki Nemzeti Park védett területéhez tartozó Csincse-völgy egyik beerdősült szakaszán talált rá természetvédelmi őr kollégánk egy fedél nélküli, balesetveszélyes vízaknára. Az akna mélyén, a jó csizmamagasságú vízben számos csapdába esett barna varangy és erdei béka tengődött. Némi tornamutatvány és vödörmeregetés segítségével a kétéltűek a közeli pangóvizes nyarasban folytathatták a tavaszi szaporodási időszakot. Az akna lefedése pedig a közeljövő feladata lesz.


Írta: Demeter Zoltán természetvédelmi területfelügyelő


Békanász a bélapátfalvi tónál is

Bélapátfalván, a Lak-völgyi víztározónál is elkészült 400 méter hosszan a terelőkerítés, melyet a Bükki Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálata és az Egererdő Zrt. munkatársai építettek meg közösen. A kerítés várhatóan a következő 2-3 hétben lesz kint. A kerítéssel elzárt területre az állatok védelme miatt autóval behajtani nem lehet, és kérjük a sofőröket, fokozott figyelemmel vezessenek a tó környéki utakon is.


Írta: Péntek István természetvédelmi területfelügyelő

Kapcsolódó

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022.08.23. 15:22
Willkommen in Eger [13.03.2022-19.03.2022]Wir sind beide am Sonntag den 13.03 angekommen. Da der 15.03 der ungarische Nationalfeiertag ist, war auch der Montag frei. Glücklicherweise hatten sich Kornelia und Balazs bereits Gedanken um die Gestaltung der beiden Tage gemacht und zeigten uns Eger und die Umgebung. Am Montag waren wir in Cserépfalu wandern und besichtigten die Suba-lyuk höhle, den Felhagyott kőfejtő Aufschluss und den Odor Castleruin Ausblick. Nach der Anstrengung gingen wir gemeinsam in einem Restaurant in einem Nachbarort essen.Dienstag, der 14.03 sind wir in die Innenstadt von Eger gefahren. Angefangen bei der Eszterházy Universität gab uns Kornelia eine Stadtführung und wir liefen unter anderem am Minarett vorbei, hoch zur Burg. Wir sahen uns den Heldensaal an und im gotischen Bischofspalast die Ausstellung über die Besetzung von Eger. Anschließend war es kurz vor vier, eine wichtige Uhrzeit für Eger. Um 15.52Uhr wird jeden Tag ein Schuss aus einer antiken Waffe abgefeuert, um an die Besetzung von 1552 zu erinnern.Am Mittwoch (15.03) war unser erster richtiger Arbeitstag, an dem wir erst allen vorgestellt wurden und uns anschließend begannen genauer mit dem Nationalpark zu beschäftigen. Am nächsten Tag ging es dann auch direkt in die Natur bei Bükkzsérc, um Pinienbäume (Pinus pinea) von einer Grasfläche zu entfernen. Diese beinhaltet eine wichtige und geschützte Flora und Fauna die durch die invasiven Bäume gefährdet wird. Samstags beteiligten wir uns an einer Müllsammelaktion in Andornaktálya.
Tovább olvasom