Sikeresen zárult a TeSzedd! hulladékgyűjtési akció a Dél-Hevesi Tájegységben 2025.04.15. 12:46

Újra meg újra, és még tovább. Talán a végtelenségig lehetne ismételni az egyéni hulladékkezelési kultúra fejlesztésének szükségességét kis hazánkban, mert látszólag mindenkinek fontos a szabadon látogatható területek tisztasága, mégis, ezeken a területeken barangolva gyakran akad meg tekintetünk kisebb vagy nagyobb hulladékkupacokon, olykor meg egész hulladéklerakók halmain, amelyeket szabálytalanul, teljes illegalitásban hagytak gazdátlan sorsukra.

Nincs mit tenni, ha valakinek is szúrja a szemét a szemét (ami inkább hulladék), a munkásabb végén kell megragadnia a problémát, tehát seprű, lapát, nagy zsák és még nagyobb tenni akarás, de ne feledkezzünk meg a munkabiztonságról sem – jó, ha kesztyűt is húzunk, mert a legtöbb esetben nem a legszebb dolgok kerülnek lapátvégre vagy a kezünkbe! Április 11-én, pénteken a Dél-Hevesi Tájegység lelkes csapata is kivette részét a piszkos munkából.

Csapatunk Poroszló település határában egy, a Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzet részét alkotó legelőn szállt szembe a nemtörődömségből és könnyelműségből kiszórt, eldobott, vagy elhullajtott szeméttel (mert, ha lehet ezt mondani: az itt begyűjtött hulladék java már aligha hasznosítható újra, hogy valami szép és hasznos dolog alapanyaga, vagy annak része legyen az elkövetkezendőkben). Az akció keretében több mint 40 TeSzedd! zsák telt meg szeméttel, melyek Poroszló Község Önkormányzatának gyűjtőpontjára kerültek, hogy később onnan utazzanak végleges vagy új helyükre. Az önkormányzat, a helyi civilek, és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság összefogásának eredményeként a terület újra „tiszta” és látszólag makulátlan zöld köntöst ölthetett – innen is köszönjük minden résztvevő önkéntes munkáját! A hatékony összefogás nem jöhetett volna létre, ha nincs a 13. TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért országos mozgalom, mely bárki számára elérhető volt a meghirdetett akcióhéten.

Ha Ön is ismer olyan szabadon és bárki számára megközelíthető helyet, melyre ráférne egy kiadós hulladékszedés, akkor tájékozódjon a https://szelektalok.hu/teszedd/ vagy az NHKV Zrt. Facebook oldalán. Így akár Ön is létrehozhat egy aktív találkozási pontot vagy önkéntesként részt vehet egy újabb szemétszedő akción, és tehet a tisztább és jobb Magyarországért.


Ha más jellegű, de nem kevésbé hasznos önkéntes akcióra vállalkozna, szívesen tenne a környezetünkért és fontosnak tartja a természetvédelem ügyét, akkor várjuk jelentkezését - akár egyénileg, akár nagyobb csoportokkal is - önkéntes közérdekű munkára a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területére! Önkéntesként olyan természetvédelmi és környezetvédelmi tevékenységekben vehet részt működési területünkön, mint például a különböző élőhely-kezelési feladatok, faültetés, cserjeirtás, inváziós fajok eltávolítása vagy a szemétszedés. Önkénteseink számára több mint 70, szabadon választható modult alakítottunk ki, melyekről bővebb információkat itt talál.


A Teszedd! 2025 akcióhéten Igazgatóságunk az alábbi helyszíneken szervezett szemétszedési akciót, amelyhez önkéntesek is csatlakozhattak: a Lázbérci Tájvédelmi Körzetben az Upponyi-szorosnál, a Borsodi-Mezőség Tájvédelmi Körzetben Mezőcsát külterületén két alkalommal, a Mátrában, a Kelet-Bükki Tájegységben, a Mexikó-völgyben, a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzet területén Tiszalúcon, a Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzetben Poroszló községhatárban, és a Nógrádi Tájegységben, Salgóbányán.

Az alábbi képgalériában a legérdekesebb „élmény-fotókból" található válogatás.

Szabó Antal
természetvédelmi őr
Baczur János
ökoturisztikai szakreferens

Kapcsolódó

2023/1 5. Butterfly studies

2023/1 5. Butterfly studies

2023.07.10. 15:54
Am heutigen Tage durfte ich zwei Ranger und einen aus Deutschland angereisten Forscher (juhuu) in ein Waldstück nahe Kerecsend begleiten. Der Forscher wollte die gefährdete Schmetterlingsart Maivogel (Euphydryas maturna) (Wikipedia-Link für die Interessierten: https://de.wikipedia.org/wiki/Maivogel ;) ) untersuchen, bzw. besser gesagt deren Raupen und Lebensraum.Der Maivogel kommt natürlicherweise in Ost- und Mitteleuropa vor, jedoch nur sehr lokal und die Populationen liegen weit verstreut. Leider ist er, wie so viele Arten, stark vom Aussterben bedroht (unter anderem aufgrund von Lebensraumverlust durch Forstwirtschaft und dem Einsatz von Insektiziden). In Deutschland gibt es beispielsweise nur noch vier verschiedene Populationen. In Ungarn gibt es noch eine etwas weitere Verbreitung (bei der letzten Zählung wurden etwa zwanzig Individuen festgestellt), unter anderem auf dem Gebiet des Bükk Nationalpark Direktorats in der Nähe der Kleinstadt Kerecsend. Aus diesem Grund ist der Forscher extra aus Deutschland angereist, um sich hier ein Bild der Lebensräume zu machen.Wir machten uns also auf die Suche nach den Raupen des Maivogels, welche für gewöhnlich an Eschen und Ligustern zu finden sind. Leider hat das Wetter mal wieder nicht mitgespielt (warum schneit es im April L ??) und die Raupen haben sich alle verkrochen, sodass nicht einmal der speziell darauf trainierte Artenspürhund die Raupen finden konnte.Alles in allem war es jedoch ein interessanter (wenn auch seeehr kalter) Nachmittag, bei dem ich wieder etwas Neues gelernt habe.Zum Abschluss haben wir uns noch bei einem Kaffee aufgewärmt und dann war es Zeit für den Feierabend!
Tovább olvasom