Segítsük győzelemhez a Bükk „élő iránytűjét”! – Szavazzon a Szarvas-kúti rét bükkfájára! 2026.05.14. 10:00

Az Év Fája vetélkedő nem csupán a méretekről vagy a korról szól: a cél olyan fák felkutatása, amelyek különleges történetekkel kapcsolódnak a helyi közösségekhez, és fontos szerepet töltenek be az ott élők mindennapjaiban. Idén a döntőbe jutott 7 fa közé - nagy büszkeségünkre - bekerült a Bükki Nemzeti Park egyik legimpozánsabb képviselője is: a bükkszentkereszti Szarvas-kúti rét öreg bükkfája.

Arra kérjük Önöket, hogy szavazatukkal támogassák ezt a matuzsálemet, amely nemcsak egy fa a sok közül, hanem régiónk élő emlékezete!

Egy tanú, aki évszázadokat látott

A Répáshuta és Bükkszentkereszt között félúton álló európai bükk korát 250-300 évre becsüljük. Már akkor is itt állt, amikor a környéket még háborítatlan erdőségek borították.

Ez a fa néma tanúja volt a táj teljes átalakulásának:

  • Látta az első telepesek érkezését, akik üveghutákat alapítottak (innen ered a települések neve is).
  • Túlélte a mészégetés korszakát, melynek emlékét a közeli Mészégetők völgye ma is őrzi.
  • Tanúja volt a legeltetésnek, amely során az erdők egy részét hegyi rétekké alakították, és átvészelte az intenzív fakitermelés évszázadait is.

Iránytű a természetes erdők felé

Bár a környék nagy részét ma már fiatalabb, egykorú erdőállományok borítják, ez az öreg bükk egy apró, megkímélt erdőfolt része, amely a természetes erdők képét idézi. Itt a csemeték és a kidőlt, az élővilágot gazdagító holtfák egyszerre vannak jelen a hatalmas matuzsálemekkel.

Számunkra ez a fa egyfajta iránytű: emlékeztet a múltunkra, és megmutatja, milyen értékesek a természetes, érintetlen erdők. A célunk, hogy minél többen megismerjék azt a világot, amelyet ez a bükkfa képvisel.

Tudnivalók a szavazásról

A nyilvános döntőben az a fa nyeri el az Év Fája címet, amelyik a legtöbb közönségszavazatot kapja. A győztes jutalma egy teljes körű faápolás. A döntősök között emellett gazdára talál a Hős Fa cím, valamint az Országos Erdészeti Egyesület különdíja is.

A döntős fák listája és a szavazási felület itt található: https://evfaja.hu/dontosfak

Szavazási időszak: 2026. május 10. és június 30. között

Eredményhirdetés: Július közepén, ünnepélyes díjátadó keretében

A Bükki Nemzeti Parkban található jelölt adatai:

Helyszín: Bükkszentkereszt, Szarvas-kúti rét (48°03'51.8"N 20°34'20.3"E)

Magasság: 31 méter

Törzskerület: 574 cm

Kora: kb. 250 év

Kérjük, szavazzanak a Bükk óriására, hogy ezzel is, közösen tegyünk a természeti örökségünk megőrzéséért!

Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen…Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten.Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten!Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde.Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom