
Részleges napfogyatkozás március 29-én hazánk felett 2025.03.20. 15:36
Március 29-én, szombaton, egy ritka csillagászati jelenség, részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról is az égbolton. Cikkünkben ezzel kapcsolatos háttérismereteket, a megfigyeléssel kapcsolatos tanácsokat gyűjtöttünk össze.
Nos, akkor kezdjük az alapokkal.
Mi is az a napfogyatkozás?
A régi magyar néphagyomány szerint a jelenség magyarázata hátborzongató. Ugyanis abban (is) hittek, hogy a kereszteletlenül meghalt gyerekek egész egyszerűen megeszik a Napot vagy holdfogyatkozáskor a Holdat. Más források szerint a Morkoláb (egyes helyeken Markaláb, mítikus, madárszerű lény) vagy a Virkolák (farkasszerű, szintén kitalált lény) falja fel a Napot. Sok helyen a fogyatkozás idejére bezárkóztak, vagy a bátrabbak egy fehér tálba vizet öntöttek a szabadban és annak tükréből láthatták a fenti lényeket, amint a Napot épp megeszik.
Természetesen ezek csak babonák, semmi ilyesmiről nincs szó a valóságban. A jelenség tudományos magyarázata már nagyon régóta ismert. Mi történik ilyenkor?
A Hold a Nap és a Föld közé kerül keringése során, és így eltakarja előlünk a Napot. Amennyiben teljesen sikerül eltakarnia, úgy teljes, ha csak ettől kisebb mértékben fedi el a Napot, akkor részleges napfogyatkozásról beszélünk.
Kép forrása: csillagaszat.hu
A március 29-i jelenség részleges fogyatkozás lesz, vagyis a Hold csak a Nap korongjának egy kisebb hányadát takarja el a földi megfigyelők elől. A jelenség valahogy így fog kinézni:
Kép forrása: idokep.hu
Mikor érdemes nézni a fogyatkozást?
Egerben és környékén, tehát a Bükki Csillagdában is 11 óra 55 perckor történik meg az első kontaktus, vagyis ekkor láthatjuk, hogy valami „nincs rendben” a Nappal. Ekkor jelenik meg a Hold pereme a Napkorong előtt.
A jelenség maximuma 12 óra 22 perc körül lesz, amikor a Hold a legnagyobb részt takarja el a Napból. Ez 7,3%-os kitakarást jelent a Bükki Csillagda környékén.
Ezután a fogyatkozás további szakaszaiban a Hold fokozatosan levonul a színről, utoljára 12 óra 50 perckor láthatjuk a Nap előtt.
Mivel szabad követni a jelenséget?
MEGFELELŐ, GYÁRI NAPSZŰRŐ NÉLKÜL A JELENSÉGET MEGFIGYELNI RENDKÍVÜL VESZÉLYES!!! A NAPBA PILLANTÁS SZABAD SZEMMEL VAGY A LEGKISEBB TÁVCSÖVÖN KERESZTÜL IS MARADANDÓ SZEMKÁROSODÁST OKOZ, MELY VISSZAFORDÍTHATATLAN!!!
A fenti sorok nem a kötelezően óvatoskodó figyelmeztetések kategóriájába esnek, valóban meg is vakulhat az, aki közvetlenül a Napba néz szabad szemmel vagy bármely távcsővel, amin nincs megfelelő, gyárilag is erre a célra készült szűrő. Nyomatékkal kérjük a fentiek komolyan vételét!
Akkor mivel figyelhetjük meg a fogyatkozást?
Legegyszerűbben és legbiztonságosabban a Bükki Csillagdában tehetjük ezt meg. Több, speciálisan a Nap megfigyelésére tervezett, az amerikai Lunt cég által gyártott naptávcsövünk és garantáltan biztonságos szűrővel ellátott távcsövünk van, melyeket mind bevetünk a jelenség idején. Valamint a Seestar robottávcsövünk is alkalmas a jelenség fotós és videós rögzítésére.
Aki mégis önállóan szeretné végignézni a fogyatkozást, az még időben van ahhoz, hogy rendeljen a magyar távcsőboltok egyikéből úgynevezett napfogyatkozás-néző szemüveget, mely szintén teljesen biztonságos.
Kép forrása: tavcso.hu
A jelenség teleobjektívekkel is jól fotózható, ekkor is fontos azonban, hogy az optikáinkat, és főképp a gépünk szenzorát védjük. Közvetlenül, szűrő nélkül a Napba fotózva ugyanis elbúcsúzhatunk a fényképezőgépünktől, sajnos örökre. Ennek elkerülésére vásárolhatunk a távcsőboltokban napszűrő fóliát, melyet kis ügyeskedéssel felerősíthetünk a teleobjektívünk belépő nyílása elé, vagyis a szűrőnek a Nap és az első lencsetag között kell lennie. A választásban és a felszerelésben a bolti eladók tapasztalatink szerint örömmel segítenek.
Mindkét termék online rendelhető, áruk nem jelentős.
Barkácsoló kedvűek egy fél órás projekt keretében építhetnek egy tökéletesen biztonságos fogyatkozás-megfigyelő eszközt, mely az úgynevezett camera obscura vagy lyukkamera néven már régóta ismert. Elvi elrendezését az alábbi ábra szemlélteti:
Kép forrása: alamy.com
A gyakorlatban ez több módon is megvalósítható. Legegyszerűbb talán egy kb. 1 méteres cső felhasználása. Ennek egyik végére rögzítsünk fel alufóliát - a konyhai változat tökéletesen megfelel. A fólia középpontjába készítsünk tűvel egy apró lyukat. Az ideális méret kb. 0,2 mm. Összehasonlításul, a közismert Rotring ceruza hegye 0,5 mm vastag. Tehát a fóliát a tű hegyével épp csak lyukasszuk át.
A cső másik végére rögzítsünk egy pauszpapírt, mely bármelyik papírboltban kapható. Eszközünket egy világos tárgy felé fordítva, pl. távoli hegy, templomtorony, stb. a tárgy kicsinyített és fordított állású képét látjuk. A keletkező kép mérete a lyuk és a pausz távolságától függ. Minél nagyobb ez a táv, annál nagyobb lesz a Nap képe is a pauszon.
Természetesen cső helyett kartondobozt is használhatunk.
A fogyatkozásról készült képeket és élménybeszámolókat várjuk a Bükki Csillagda e-mail címén (bukkicsillagda@bnpi.hu)!
Jó eget, jó észlelést!
Írta: Kellei István