Fényszennyezés - A fényszennyezés és az egészséges alvás 2024.11.05. 10:00
Napjainkban egyre többet hallani a rohamosan növekvő fényszennyezésről és arról, hogy ennek milyen környezetkárosító hatásai vannak világszerte. De mit is értünk pontosan "fényszennyezés" alatt, és miért is jelent problémát a természeti környezetre, az ökoszisztémákra, a gazdaságunkra vagy az emberi jóllétre és egészségre nézve? És mit tehetünk ezen negatív következmények csökkentése vagy elkerülése érdekében? A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság cikksorozatában ezekre a kérdésekre keresi a választ...
A fényszennyezés jogszabályi meghatározására ez idáig egyedül az országos településrendezési és építési követelményekről szóló, többször módosított 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet alkalmazásában történt kísérlet. E szerint a fényszennyezés "olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is."
A fényszennyezés és az egészséges alvás
Az emberek természetes alvásciklusa egykor jelentősen eltért a mai, modern ember alvásciklusától. Az alvást elsősorban a Nap járása befolyásolta, napnyugtakor az emberek lefeküdtek, mivel eltűnt az aktivitásukhoz szükséges fény. Gyertyák ugyan léteztek, de a szegényebb rétegek legtöbbször nem engedhették meg maguknak a hosszas gyertyafényes estéket, így a sötétség beálltával aludni tértek.
Éjfél után az emberek felébredtek, beszélgettek, elfogyasztották az éjszakai vacsorájukat, majd napkeltéig újra nyugovóra tértek. Ez a fajta alvásciklus volt a bevált és természetes periódus hosszú időkön keresztül.
Az ipari forradalom olcsóbbá tette a beltéri világítást, így teljesen átalakította az emberiség alvási szokásait. Ezen kívül - vagy inkább ezzel együtt - kutatások bizonyítják, hogy az éjszakák a vártnál is sokkal gyorsabban fényesednek. Az éjszakai háttérfényesség az utóbbi évtizedben több mint 10%-kal növekedett évente!
Miért szükséges a sötét?
A fény-sötétség aránya jelentősen befolyásolja a szervezet alvás-ébrenlétet szabályozó melatonin termelését. Ez a hormon irányítja a mélyalvási ciklust és hatással van az immunrendszerre is. Ennek hiányában a kutatások alapján a következő betegségekkel vagyunk kénytelenek szembe nézni: keringési rendellenességek, fokozott hajlam a rákos daganatok növekedésére, diabetes, magas vérnyomás, túlsúly és depresszió. A kutatók kimutatták, hogy a COVID fertőzések súlyosabb tüneteiért is a fénynek való kitettség volt az egyik kiváltó oka.
Nem véletlen, hogy a kémszervezetek egyik leghatékonyabb vallatási módszere az, mikor az ellenséges ügynököt napi 24 órán keresztül erősen megvilágított helyiségben tartják fogva…
Helytelen alvás (kép forrása: Freepik)
Mi okozza a túlzott éjszakai káros fényt?
Elsősorban a fölösleges reklámfények, a helytelenül tervezett és alkalmazott biztonsági- és közterületi világítás.
A LED világítás elterjedése és olcsóvá válása a probléma egyik fő oka. Ugyanis, mikor este a szervezet felkészülne a pihenésre és a nyugvó Nap narancsos-vöröses fénye elindítja a melatonin termelést, akkor az egyre több helyen megtalálható LED-ek kékes színű fénye elkezdi „felpörgetni” a szervezetet, ezzel összezavarva annak természetes ciklusát.
Túlzott világítás éjszaka (Kép forrása: Freepik)
Hogyan védekezzünk?
Aludjunk sötétben! Lehetőleg teljes sötétben. Néhány tipp:
- szereljünk fel fényzáró redőnyöket és használjuk is őket minden este
- a lakótérben levő sok világító kijelzőt, LED-et kapcsoljuk ki vagy takarjuk le
- használjunk szemtakarót
- este a telefonunk, laptopunk, tévénk fényét állítsuk melegebb tónusúra
- külső megvilágításra használjunk adaptív LED-eket, melyek éjszakára meleg tónusúvá állíthatók
- ne használjunk egész éjszaka működő biztonsági világítást, szereljünk fel mozgásérzékelős világítótesteket, és azokat úgy állítsuk be, hogy ne világítsanak be az ablakunkon
- elalvás előtt már ne nézzünk tévét, mobiltelefont, más világító kijelzőt
- ha nem tudunk elaludni, ne forgolódjunk az ágyban, és főleg ne tévézzünk, mobilozzunk, helyette inkább olvassunk egy könyvet vagy más csendes aktivitást válasszunk, míg elálmosodunk
- végső esetben – orvosunkkal konzultálva – használjunk melatonin tablettákat.
Kép: A helyes alvás
Jó éjszakát!