Eseménydús április a Harkály Házban 2025.05.07. 13:02

Az év 4. hónapjában sem unatkoztunk a Harkály Házban.

A három téli online fordulót követően április 3-án került sor a Mátra kincsei természetismereti és természetvédelmi vetélkedő döntőjére, amelyen a két korcsoport 5-5 legtöbb pontot elért csapata vett részt – az 5-6. osztályos korcsoportban a Kerekerdő (Vasvár Úti Általános Iskola, Ózd), a TermÉSZetesen Csajok (Berze Nagy János Gimnázium, Gyöngyös), a GMB (Gyöngyösi Felsővárosi Általános Iskola), a Bimbócskák (Domoszlói III. András Általános Iskola Kisnánai Szent Imre Tagintézménye) és a MÁV – Mátrai Állatok Világa (Gyöngyösi Arany János Általános Iskola) csapatok, a 7-8. osztályos korcsoportban a Napraforgók (Hatvani Kossuth Lajos Általános Iskola), a Mátrai Arany Pingvinek (II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskola, Gyöngyös), a Vadvirágok (Mátranováki Fekete István Általános Iskola) a BoDoCi (Gyöngyössolymosi Nagy Gyula Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) és a Csiripelő Verebek (II. János Pál Pápa Katolikus Óvoda és Általános Iskola, Bátonyterenye) csapatok.

A délelőtti forduló kvízkérdésekkel, képrejtvényekkel és táplálékláncok készítésével telt, valamint a csapatok bemutattak egy, a lakóhelyük környékén is előforduló védett fajt és élőhelyét, majd átadták a zsűrinek a Mátrai Tájvédelmi Körzet 40 éves évfordulója alkalmából elkészített logókat. A „kicsiknél” a Kerekerdő, a TermÉSZetesen Csajok és a GMB csapat, a „nagyoknál” a Napraforgók, a BoDoCi és a Csiripelő Verebek csapat teljesített az első három helyen, így ők tovább jutottak a délutáni fordulóba.

A terepi fordulóban térkép segítségével 6 állomást kellett megtalálni a Harkály Ház környékén a még versenyben lévő csapatoknak. Az állomásoknál madárhatározás, korhadékkal táplálkozó bogarak, az erdő szintjei, vízi makrogerinctelenek, inváziós élőlényekkel kapcsolatos természetvédelmi probléma és védett fajok szókirakó feladat várta a versenyzőket.

Szoros küzdelemben kialakult a végeredmény: az 5-6. osztályosoknál a berzések, a 7-8. osztályosoknál pedig a solymosi csapat lett az első.

Minden a versenyben résztvevő csapatnak köszönjük a munkát, az elért eredményhez gratulálunk!

Húsvétkor és a tavaszi szünetben minden nap nyitva tartott a Harkály Ház, Húsvét szombaton szakvezetéssel és túrával vártuk a hozzánk látogatókat.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is hirdettünk a Föld napja alkalmából általános iskolák felső tagozatos osztályai számára ismeretterjesztő előadásokat. Ebben az évben a siroki, a domoszlói, a markazi és az abasári iskola vette igénybe ezt a lehetőséget. Az előadások során a Mátra természetvédelmi problémáit tágabb kontextusba helyeztük, beszéltünk azokról a globális antropogén hatásokról - mint a túlnépesedés, az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, az energiaválság, az óceánok és édesvizek problémái, a biológiai sokféleség csökkenése, a talajok kimerülése, a hulladékok kezelésének problémái, a kórokozók - amelyek egymást erősítve befolyásolhatják valamennyiünk jövőjét.



Májusban a megszokott pénteki és szombati nyitvatartással várjuk kedves látogatóinkat! Csoportok számára a hét bármelyik napján tudunk szakvezetést biztosítani előre egyeztetett időpontban, az óvodás és iskolás csoportokat pedig természetiskolai modulfoglalkozásainkkal várjuk!

Kapcsolódó

2025/2 - Vorstellung /Marah/

2025/2 - Vorstellung /Marah/

2025.11.04. 13:00
Szia! Ich heiße Marah und bin bin 18 Jahre alt. Ich komme aus Leverkusen, eine Stadt im Westen von Deutschland. Nach meinem Abitur im Sommer 2025 war für mich klar, dass ich ins Ausland gehen möchte. Ich bin schon immer gerne gereist. Neue Kulturen, Perspektiven und Menschen kennenlernen, sich austauschen, ohne die selbe Sprache zu sprechen, find ich super spannend. Zu erfahren, wie andere Menschen auf der Welt leben. Und ob ihr es glaub oder nicht, Hand-und-Fuß-Sprache hat schon immer irgendwie funktioniert :)Deshalb war mein Plan: Ein Freiwilligendienst bei kulturweit.Als ich dann die Zusage bekommen habe, hieß es für mich: die Reise geht nach Ungarn!Ich entschied mich für einen Freiwilligendienst mit ,,Natur-Schwerpunkt”, weil ich mich schon in der Schule für Naturwissenschaften interessiert habe. Ob es um das Bienen- und Insektenhotel-Bauen ging, ein Müll-Clean-Up oder um das Gestalten eines nachhaltigen Kochbuches, ich war dabei ;)Mir ist es wichtig, dass unsere Welt auch für zukünftige Generationen lebenswert bleibt. Nachhaltiger Tourismus spielt dabei eine große Rolle – Reisen, ohne der Natur zu schaden. Deshalb finde ich es so spannend, wie das Bükk Nationalpark Direktorat und der Szeleta Park Besucherzentrum in Miskolc dies umsetzen: das Naturerlebnis mit Umweltschutz und Bildung verbinden.Mittlerweile sind Laura und ich schon einen Monat in Miskolc und durften schon viele spannende Dinge erleben, wie z.B. bei einem Bird catching camp mitmachen oder einer Studentin bei ihren Forschungsarbeiten in einer der vielen Höhlen im Bükk begleiten und wurden zu wichtigen Veranstaltungen mitgenommen.Ich hoffe, dass wir mit diesem Block viele Einblicke in unser Leben als Freiwillige im Bükk National Park teilen können, eine Blick hinter die Kulissen der Arbeit des Naturschutzes geben können und sind sehr gespannt, was wir hier noch erleben und lernen dürfen!Ps: auf unserem facebook Account posten wir ebenfalls unsere Eindrücke und Erlebnisse, also schaut gerne vorbei ;),,Visit Bükk Region//Kulturweit diakok a Bükk-videk Geoparknal´´
Tovább olvasom