Beszámoló a 2025 nyári Bikk Betyár természetismereti táborunkról 2025.07.15. 16:15

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Környezeti Nevelési Csoportja 2025. június 23-27. között hatodik alkalommal tartotta meg „Bikk Betyár” bentlakásos táborát a 12-18 éves korosztály részére.

Első délelőttünkön a visszajáró táborosaink már ismerősként köszönthették Schmotzer András botanikus kollégánkat, aki ezúttal a közösségi adatgyűjtésről tartott izgalmas előadást. Hétköznapjainkat egyre több helyen szövi át a mesterséges intelligencia, kérdés, hogyan tudjuk ennek előnyös oldalait kiaknázni. A természetvédelem szempontjából pozitív példaként emelhetőek ki a közösségi adatgyűjtést segítő, népszerűsítő, és rendkívüli mértékben megkönnyítő alkalmazások. Egyik ilyen az iNaturalist nevű applikáció, melynek felhasználói felületét mutatta be András. A csütörtöki túrára tervezett adatgyűjtést megalapozva átismételtük a fontosabb beporzó csoportok (méhek, zengőlegyek, lepkék) tulajdonságait, és házi méhlegelőnkön rögtön meg is figyeltük őket. Az idei tábor sajnos újfent egy csapadékhiányos júniusra esett, az egyre gyakrabban előforduló aszályos évek kapcsán a héten kiemelt figyelmet szenteltünk a kétéltűek csoportjának. Délután a hazai kétéltűfajokat ismertük meg a legfontosabb határozóbélyegek beazonosítása révén. A napot esti denevérlessel zártuk, törpe-, vízi- és szőröskarú denevérek akadtak Gombkötő Péter zoológiai referens hálójába.

A keddi napon bakancsot húztunk, Bélapátfalváról túráztunk vissza, a Gilitka-kápolna, Szarvaskő és a Les-rét érintésével. Szarvaskő határában Balázsi Péter természetvédelmi őr várt bennünket, a madárgyűrűzés természetvédelmi vonatkozásairól beszélgetett velünk, miközben egy ökörszemre is gyűrű került. Sötétedés után egy nagyszerű csillagászati előadást hallhattunk többek között kisbolygók felfedezéséről, a csillagászati távcsövek „evolúciójáról”, majd a csillagos égbolt látványosságaival is megismerkedhettünk Kellei István tolmácsolásában.

A harmadik napon a közeli Oldal-völgyi tavakhoz sétáltunk el, mintavevő edényekkel és hálókkal felszerelkezve. Az ebihalak és bajszos békák mellett a tó gazdag makrogerinctelen faunáját vizsgálhattuk meg. Sötétedés után fényt kerestünk az éjszakában, szentjánosbogarakat csodáltunk a Kő-közi tanösvényen, majd éjjeli lepkéket csapdáztunk Korompai Tamás zoológiai referens segítségével.

A csütörtöki túrát a Cserépfalu melletti Túrbuckánál indítottuk, majd a Kőporos-szurdok és az Ördögtorony nevű kaptárkő érintésével kapaszkodtunk fel az idős, méltóságteljes hagyásfákkal tarkított Mész-tetőre. A tetőről a Dobi-rétre jutottunk, ahol András újra csatlakozott hozzánk, és belevágtunk a hétfőn előre egyeztetett adatgyűjtésbe. Ezúttal mindenki igazoltan használhatta a telefonját, igyekeztünk minél több fajt lencsevégre kapni a rét élővilágából. A lenyűgöző Kő-völgyön keresztül érkeztünk meg Cserépváraljára, innen vitt minket vissza a szafaribusz Felsőtárkányba. Este feltöltötte András a fajokról készült fotóinkat az iNaturalist alkalmazásba, ahol együtt azonosítottuk be őket az alkalmazás segítségével, és saját szemünkkel láthattuk hogyan változnak – szakavatott határozók jóváhagyása útján – a fotóink tudományos szintű adatokká.

Pénteken kvíz délelőttöt rendeztünk: a hét élményeiről, tapasztalatairól és a táborlakók saját érdeklődési köréből állítottuk össze a feladatokat, melyeket három fős csapatokban próbáltak megoldani a gyerekek. Búcsúzás előtt nem maradt el az ajándékozás sem, és – a hagyományhoz híven - a hét eseményein készült fotókat is megtekintettük.


Köszönjük a bizalmat, jövőre veletek ugyanitt!

Kapcsolódó