A Bükk kincsei vizsgáztak: Újabb kiváló helyi termékek nyerték el a Nemzeti Parki Termék Védjegyet 2026.05.11. 11:03

Lekvárok és szörpök aromája, gyógynövény alapú készítmények illata és a kézműves hagyomány tisztelete töltötte meg a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) egri központját 2026. április 15-én. A tavaszi Nemzeti Parki Termék Védjegy bírálaton 18 elkötelezett helyi termelő mutatta be munkája gyümölcsét, bizonyítva, hogy a térség ereje a sokszínűségben és a fenntartható gazdálkodásban rejlik

Az asztalokon sorakozó színes üvegeken, gondosan csomagolt tésztákon és természetes alapanyagú kozmetikumokon túl vendégházi szolgáltatások is színesítették a palettát, tükrözve, hogy a helyi értékek nemcsak kézzel fogható formákban, hanem élményekben is megjelennek a térségben. A pályázati anyagok során nem csupán árucikkek kerültek bemutatásra: mindegyik egy-egy történetet mesélt el a származási helyéül szolgáló tájról, az emberi szorgalomról és a természet szeretetéről.

Szakmai szemmel a minőségért

Az eseményt Farkas Annamária, a BNPI bolthálózati és Nemzeti Parki Termék Védjegy koordinátora nyitotta meg, hangsúlyozva a helyi közösségek támogatásának fontosságát. A bíráló bizottságot az Agrárminisztérium részéről Pádárné Dr. Török Éva osztályvezető, a BNPI részéről Rónai Kálmánné igazgató és Bíró Tibor osztályvezető, az Erdőmentők Alapítvány részéről Dóczy Emília génrezervációs vezető, míg a helyi vállalkozókat Sebesi Éva képviselte.

A zsűri nemcsak az ízeket és a küllemet értékelte, hanem azt a szemléletmódot is, amellyel ezek a termékek készülnek: a természetközeli technológiákat és a helyi identitás megőrzését.

A bírálatra összesen 18 termelő 54 termékkel nevezett. A mezőny rendkívül erős volt, amit jól mutat, hogy végül 43 termék érdemelte ki a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részéről adományozott, megtisztelő Nemzeti Parki Termék Védjegyet.

A 2026-os büszke védjegyesek

5 évre kapott elismerést:

  • Ilyés József ( He-Jó): som és feketeberkenye lekvár
  • Tóth Lóránt: kötélverő kézműves termékek
  • Kiss Ágnes Napsugár: Napsugár sarokápoló gyógynövényes stift

3 évre kapott elismerést:

  • MiMo csipkéje: csipkelekvár
  • Horhos-völgyi Ökobirtok: borzderes ajakápoló és kézkrém, valamint bio vegyes virágméz
  • Bendzsel Henrietta: berkenye szörp, berkenyebirs és somlekvár
  • Plank Zsolt: gyógynövényes cseppek (cickafark, csalán, csipkebogyó, kökény)
  • Apostol Nikoletta: gyümölcslekvárok (som, sárgabarack, kökény, csipke) és szörpök (som, kökény, feketeberkenye, mézes kakukkfű)
  • Szálláshelyek: Nádi Rigó Vendégház, Zazen Apartman, Újhold Háza Vendégház

1 évre kapott elismerést:

  • Napkert virágvíz: különleges virágvizek (citromfű, levendula, rozmaring, kakukkfű, galagonya)
  • Szedervarázs: szederszörp és lekvár
  • Babics Veronika: házias száraztészták
  • Sváb – Kovács Klára: kézműves sajtok
  • Turi Zsanett: gyümölcslekvárok, szörpök és csipkevelő

A Nemzeti Parki Termék Védjegy továbbra is fontos szerepet tölt be abban, hogy ezek a kiváló minőségű, fenntartható módon előállított termékek méltó elismerést kapjanak.

Gratulálunk minden nyertesnek, és köszönjük, hogy munkájukkal öregbítik a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és térségének hírnevét! Keressék ezeket a termékeket az Igazgatóság bemutatóhelyein, látogatóközpontjaiban és a helyi piacokon!

Kapcsolódó

2023/1 2. The first few days

2023/1 2. The first few days

2023.04.19. 14:37
Am 14. Maerz stieg ich ins Flugzeug in Richtung Budapest. Natürlich war ich ziemlich aufgeregt und gespannt. Ich war vorher noch nie in Ungarn. Wie werden die Leute dort sein und wie wird meine neue Heimatstadt aussehen? Was wird mich im Bükk-Region Geopark erwarten? Fragen über Fragen…Glücklicherweise wurde ich von Balázs am Flughafen abgeholt und meine Aufregung legte sich etwas nach dem herzlichen Empfang. Auf dem Weg in die Wohnung machten wir sogar noch einen Zwischenstopp bei Aldi, da am 15. Maerz ein Feiertag in Ungarn ist (Gedenktag der Revolution von 1848) und die Geschaefte geschlossen hatten.Ich nutzte den freien Tag direkt, um etwas die Innenstadt zu erkunden. Dort habe ich den Dobó-István-Platz, das Rathaus, sowie die Basilika gesehen. Erster Eindruck? Hier laessts sich aushalten!Am Samstag hat mich Balázs und sein Vater auf eine Wanderung im nahegelegenen Aggtelek Nationalpark eingeladen. Wir marschierten im Wald 15 km entlang der slowakischen Grenze von Aggtelek in Richtung Gömörszőlős. Kurz vor unserem Ziel wurden wir noch mit einem schönen weitlaeufigen Ausblick belohnt. Dort konnten wir bis zum Mátra-Gebirge sehen! In Gömörszőlős, wo es unter Anderem ein ökologisches Ausbildungszentrum gibt, haben wir dann zusammen noch zu Abend gegessen (Ungarische Gulaschsuppe) und den Abend mit einem Kartenspiel ausklingen lassen (auf ungarisch gar nicht so einfach ;) ) Es war ein sehr schöner Tag, vor allem, da ich von allen Teilnehmern herzlich empfangen und direkt in die Gemeinschaft aufgenommen wurde.Am Sonntag stand dann die Besichtung der Burg von Eger an. Von dort hat man einen guten Ausblick über die Stadt. Im Keller der Burg befindet sich eine Ausstellung zu einer der grössten Waffensammlung in Ungarn und es kann das ehemalige Verlies besichtigt werden. Für Geschichtsinteressierte sehr interessant!
Tovább olvasom