Állandó tájékozódási pályák

Felsőtárkány népszerű kirándulóközpontjában a szabadidő sportos eltöltésének újabb lehetőségét jelenti hazánk első állandó tájékozódási futópályája, amely a Nyugati Kapu Oktató- és Látogatóközpontban, valamint közvetlen környezetében található. Ez egy Skandináviában és Európa nyugati országaiban már elterjedt létesítmény, mely a terepi tájékozódási képességet fejleszti, sportolási lehetőséget teremt, de erdei séta formájában teljesítve a kirándulók számára is izgalmas program.

A tájékozódási futás a legősibb sportág. Az ősembernek az élete függött attól, hogy üldözői elől vissza tudott-e menekülni védelmet nyújtó barlangjához, vagy eltalált-e a számára fontos helyekre. A mai embernek is alapvető a tájékozódás: legyen az eligazodás egy ismeretlen városban nyaraláskor, útvonal megtervezése egy hivatalos út alkalmával vagy csak egy bevásárlás a szupermarketben. A tájékozódás mindennapi szükségletünkké, készségünkké vált.

Itt, Felsőtárkányban mindenki kipróbálhatja tájékozódási képességeit három különböző nehézségű feladat megoldásával, akár sétálva is. A tájékozódásifutó-feladat megoldása nem csak fizikai, hanem szellemi kihívás is azok számára, akik egy ismeretlen pályán haladnak végig, mely természetes környezetben, erdőben, parkban vezet. A térképen megjelölt ellenőrző pontokat meghatározott sorrendben – a lehető legrövidebb idő alatt – kell megkeresni és a célba érni. Az útvonalat a versenyző a pontok között maga választja meg. A verseny eszközei a tájoló és a térkép. Ez utóbbi speciális jelkulccsal és méretarányban, nagy részletességgel ábrázolja a valóságot.

Háromféle pályát jelöltünk ki. A legkönnyebbet – amit akár utcai ruhában, babakocsit tolva is lehet teljesíteni – a Felsőtárkányi tó körül lévő parkban alakítottuk ki, ehhez egy 1:2000 méretarányú térkép tartozik. A táblákon fehér színnel jelöltük a legkönnyebb pályát. A közepes nehézségű feladat (citromsárga színnel jelölve) erdei ösvényeken halad, a legnehezebb pálya (zöld) az utakat leginkább csak keresztezi ezekhez egy 1:5000 méretarányú térkép készült. A legnehezebb (zöld) pályára csak felkészülten, a másik két pálya teljesítése után érdemes vállalkozni.

Hogyan lehet teljesíteni a pályákat?

Első lépésként szerezze be a térképet a Bükki Nemzeti Park Nyugati Kapu Oktató- és Látogatóközpontjában, vagy töltse le az alábbi linkekre kattintva:

Kezdő pálya térképe

Haladó pályák térképe

A térkép tartalmazza a pályák teljesítéséhez szükséges információkat, ábrázolja a rajthelyet (ahonnan elkezdhető a pálya teljesítése), valamint a felkeresendő ellenőrző pontokat, állomásokat, illetve a célt és a beérkezés helyét. A könnyebb és pontosabb teljesítés érdekében a pontmegnevezéseket, azaz az ellenőrző pont helyének pontos leírását (pl. ház, ösvény) is feltüntettük a térképen. Az ellenőrző pontok helyét egy oszlopon lévő úgynevezett bója jelöli. Ez egy oldalain átlósan megosztott narancs-fehér jelzés, amelyen azonosító kód látható. Ebből lehet beazonosítani, hogy valóban jó helyen vagyunk-e, és nem egy másik ellenőrző pontnál. A ponton fel kell jegyezni a térkép szélén lévő táblázatba az ott található betű-szám kombinációt annak igazolására, hogy valóban jó helyen voltunk, és már jöhet is a következő pont, egészen a célig. A pálya során térképolvasási, terepazonosítási, útvonal-választási feladatokat kell folyamatosan megoldani. Az egyes pontok között mindenki azt az utat választja, amelyik számára a legmegfelelőbb, amelyet a legjobbnak ítél.

Az ellenőrző pontok kis tábláin látható egy betű-szám mátrix, amiből a rajtnál megadott kombináció szerint kell az első ponton a megfelelő négyzetbe feljegyezni az ott található betűt-számot. A feladat a célba érkezéssel fejeződik be, az ellenőrző kartont a személyes adatokkal és a feljegyzett betű-számkombinációkkal kitöltve kell a látogatóközpont bejáratánál található ládába bedobni. A sikeres teljesítők közt időközönként értékes ajándékokat, kiadványokat sorsolunk ki.