Természetismereti tanösvény, amely állomásaibemutatják a legeltetés szerepét a gyepekkezelésében, valamint a kék vércsét.
Állomások:
1.Legeltetés szerepe a gyepek kezelésében
2. Élőhelyfejlesztések a Hevesi-síkon II.
3.Kék vércse
A Hevesi-síkon folytatott természetvédelmi kezelés egyik legfontosabb feladata, hogy elősegítse a síkvidéki gyepek hagyományos hasznosítását, a természetkímélő gazdálkodás térnyerését. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság partnerként vesz részt „A kék vércse védelme a Kárpát-medencében” című LIFE programban. Ezért 360 ha kiterjedésű ősgyepet legeltet szürke marhával. A gulya „feladata” a gyep megfelelő méretűre rágása. A legelőt 3 részre osztottuk, a monitorozás, adatfeldolgozás biológusok segítségével folyik. Ugyanitt a kék vércse védelmi program keretében fészkelőhelyek telepítése, és mesterséges fészektelepek létesítése és monitorozása is zajlik.
A területen találhatóak rizskazetták, melyeket itt nem szüntettek meg, sőt a töltését is megerősítették, zsilipekkel látták el, s a víz visszatartására használják.
Megfigyelhettük a madárvédelmi program keretében zajló elektromos vezeték szigetelési fajtáit, értesülhettünk vezeték áthelyezésről, földkábel alkalmazásáról is.